کرونای دلتا مرگ و میر را بیش از ۲ برابر نسبت به گونه اصلی افزایش می‌دهد

کرونای دلتا مرگ و میر را بیش از ۲ برابر نسبت به گونه اصلی افزایش می‌دهد

تحقیق گسترده‌ای در کانادا روی ۲۰۰ هزار نمونه ابتلا به ویروس کرونا نشان داده که گونه دلتا در مقایسه با گونه اولیه‌ای که در ووهان کشف شد، فوق‌العاده مرگبارتر است و آمار بستری در بیمارستان‌ها را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

محققان دانشگاه تورنتو در مطالعه جدیدی به بررسی اطلاعات بیش از ۲۰۰ هزار بیمار کرونا در کانادا پرداختند. در این مطالعه، ویرولانس یا میزان آسیب‌زنندگی عامل بیماری‌زا از طریق نرخ بستری، انتقال به واحد مراقبت‌های ویژه (ICU) و مرگ اندازه‌گیری شده است.

پژوهشگران اطلاعات گونه اصلی کرونا ووهان را با جهش‌های اولیه (آلفا، بتا و گاما) و در نهایت جهش دلتا مقایسه کردند. نتیجه این بود که جهش‌های اولیه ریسک بستری را تا ۵۲ درصد، ریسک انتقال به ICU را تا ۸۹ درصد و ریسک مرگ را تا ۵۱ درصد نسبت به گونه اولیه کرونا افزایش دادند.

ولی نکته مهم این بود که گونه دلتا در مقایسه با کرونا ووهان ریسک بستری را تا ۱۰۸ درصد، ریسک انتقال به ICU را تا ۲۳۵ درصد و ریسک مرگ را تا ۱۳۳ درصد بالا می‌برد. به عبارت دیگر، اگر با گونه ووهان از هر ۱۰۰ بیمار یک نفر از بین می‌رفت، با گونه دلتا این آمار به ۲.۳۳ نفر می‌رسد.

محققان می‌گویند گونه‌های جدید کرونا نرخ عفونت را در افراد جوان افزایش داده‌اند. با این حال، «دیوید فیسمن»، یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: «واکسن‌ها حتی در صورتی که نتوانند جلوی ابتلا به کرونا را بگیرند، محافظت خوبی (حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد) در برابر مرگ به وجود می‌آورند.»

پژوهشگران می‌گویند ظهور جهش‌های جدید سرعت مقابله با همه‌گیری را از جهات مختلف کاهش داد. این جهش‌ها باعث شدند قدرت سرایت و سرعت تکثیر ویروس بالا برود و کارآمدی واکسن‌ها کمتر شود. افزون بر این، ویرولانس کرونا هم افزایش چشمگیری پیدا کرد.

نتایج تحقیق حاضر در ژورنال علمی Canadian Medical Association Journal (CMAJ) منتشر شده است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato