ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

رئیس سازمان ملی استاندارد: کیفیت بنزین و گازوئیل باید بهبود یابد/ وضعیت گازوئیل از بنزین بدتر است

آنطور که از شواهد امر بر می‌آید بنزین معمولی عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور سازگاری مناسبی با بسیاری از خودروهای وارداتی و مونتاژ داخل ندارد و می‌تواند در بلند مدت صدمات شدیدی به موتور ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۵

آنطور که از شواهد امر بر می‌آید بنزین معمولی عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور سازگاری مناسبی با بسیاری از خودروهای وارداتی و مونتاژ داخل ندارد و می‌تواند در بلند مدت صدمات شدیدی به موتور این محصولات وارد کند٬ اما سازمان ملی استاندارد ایران، با ارسال گزارش‌های جداگانه به رئیس جمهور و وزیر نفت، افزایش کیفیت بنزین نسبت به سال‌های گذشته را تایید کرده‌است.

.کیفیت بنزین

نیره پیروز بخت با ارسال این گزارش به بیژن زنگنه وزیر نفت به تشریح وضعیت بنزین تولید شده در پالایشگاه‌های کشور پرداخت و ضمن اشاره به بررسی بنزین تولیدی در سال‌های ۹۳ تا ۹۹، از رعایت پارامتر‌های محیط زیستی و مجاز برشمردن میزان هیدروکربن‌ها و اجزای تشکیل دهنده این سوخت خبر داده‌است.

به گفته وی٬ بنزین خوب و بد به این موضوع که ما مخازن نفتی زیادی داریم یا خیر ارتباطی ندارد، بلکه مرتبط با پالایشگاه‌ها است. پالایشگاهی خوب است که می‌تواند بنزین خوب تولید کند. از همین رو کیفیت بنزین تولید شده در سال ۹۸ روند صعودی را طی کرده و تمام پارامتر‌های آلاینده آن شامل گوگرد، بنزن، آروماتیک و الفین در سطح مجاز و استاندارد قرار دارند.

با وجود تاکید همواره وزیر نفت بر باکیفیت بودن بنزین مصرفی در ایران، برخی انتقادها از سوی برخی نهادهای درگیر بررسی کیفیت هوا یا خودروسازان نسبت به این مسئله وجود دارد اما بی‌کیفیت بودن بنزین همچنان از سوی نهادهای رسمی مانند وزارت نفت و سازمان استاندارد رد می‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد: کیفیت بنزین و گازوئیل باید بهبود یابد/ وضعیت گازوئیل از بنزین بدتر است [به روز رسانی] - مهر ۱۴۰۰

غلامرضا شریعتی رئیس سازمان ملی استاندارد درباره اعلام غیر استاندارد بودن بنزین گفت: «درباره موضوع بنزین به صورت مجلد نتایج بررسی‌های خودمان را به وزارت نفت وسایل مسئولان مرتبط ارسال کردیم؛ دادستانی کل کشور هم برای پیگیر این مساله است چندین جلسه با مسئولان این حوزه برگزار کرده است. بعد از اعلام نتایج موضوع اجرای استاندارد بنزین جزو موضوعات مورد پیگیری دادستان کل قرار گرفت.»

شریعتی با تاکید بر ورود دادستانی به این موضوع وپیگیری آن تصریح کرد: «ارزیابی‌های ما به صورت 6 ماهه انجام می‌شود و فعلا مبنای ارزیابی ما همان چیزی است که اعلام کردیم. جلسات متعددی برای اجرای استاندارد کامل برگزار کردیم و ادامه خواهد داشت.»

رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر این که بنزین و گازوئیل برای رسیدن به استاندارد باید در برخی شاخص‌ها بهبود کیفیت داشته باشند، بیان کرد: «در این مدت بنزین روند رو به بهبود داشته، اما هنوز کامل استاندارد‌های ما را پاس نمی‌کنند. در موضوع گازوئیل اوضاع از بنزین بدتر است و بنا شده در این حوزه هم به سمت اصلاح حرکت کنند.»

شریعتی گفت: «نحوه ارزیابی ما نمونه گیری از سطح جایگاه‌های عرضه است؛ البته پخش و پالایش خودش باید نمونه‌های لازم برای ارزیابی را خودش برای ما بفرستد، اما این کار را نکرده و به آنچه طبق قانون بر عهده داشته عمل نکرده است با این وجود ما از موضوع بنزین غافل نشدیم و با نمونه گیری از جایگاه‌ها فرایند ارزیابی بنزین را پیگیری کردیم.»

او با اشاره به تعهدات قانونی شرکت پخش و پالایش برای ارائه نمونه آزمایشی بنزین و نتایج بررسی های شرکت از کیفیت بنزین، تاکید کرد: «یکی از بحث‌هایی که شرکت پخش و پالایش دارد این است که ادعا می‌کند آنچه که ما عرضه می‌کنیم شرایط و استاندارد‌ها را دارد، اما بنزین زمانی که به جایگاه عرضه می‌رسد در آن کیفیت نیست.»

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: «برای ما نمونه‌های ادعایی را که نفرستادند تا این ادعا را ارزیابی کنیم از طرفی قانون محل عرضه را مبنای سنجش استاندارد اعلام کرده است پس باید پخش و پالایش بر این موضوع نظارت کند. اگر این ادعا درست است نباید اجازه بدهد که در فرایند عرضه اختلال ایجاد شود و کیفیت بنزین اُفت پیدا کند. در مجموع مسئولیتی از این شرکت‌ها کم نمی‌کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • afg
  afg | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

  زارت.از وقتی بنزین گرون شده کیفیت بهتر ک هیچ بترم شده تازه آب ام ک قاتی میکنن

 • Chapdast
  Chapdast | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

  حق شو دادن تایید کرد

 • mahmood torabi
  mahmood torabi | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

  خودت بخند! ما دیگه نا نداریم

مطالب پیشنهادی