مدل ۸ هسته‌ای M1 پرو در مک‌بوک پرو ۲۰ درصد از نسخه ۱۰ هسته‌ای ضعیف‌تر است

مدل ۸ هسته‌ای M1 پرو در مک‌بوک پرو ۲۰ درصد از نسخه ۱۰ هسته‌ای ضعیف‌تر است

اپل در نسل جدید مک‌بوک پرو از تراشه‌های M1 پرو و M1 مکس استفاده کرده که مدل پایه نسخه ۱۴ اینچی به چیپ M1 پرو با ۸ هسته پردازشی مجهز شده است. حالا نتایج بنچمارک گیک‌بنچ این تراشه منتشر شده که نشان می‌دهد در بخش عملکرد چند هسته‌ای، ۲۰ درصد از مدل ۱۰ هسته‌ای ضعیف‌تر است.

مدل ۸ هسته‌ای از ۶ هسته قدرتمند و ۲ هسته کم‌مصرف بهره می‌برد، در حالی که در مدل ۱۰ هسته‌ای شاهد استفاده از ۸ هسته قدرتمند و ۲ هسته کم‌مصرف هستیم. طبق بنچمارک گیک‌بنچ، مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی در بخش چند هسته‌ای امتیاز ۹,۹۴۸ را بدست آورده که تقریبا ۲۰ درصد از میانگین امتیاز مدل ۱۰ هسته‌ای پایین‌تر است.

M1 پرو مک‌بوک پرو

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی با تراشه ۱۰ هسته‌ای M1 پرو یا M1 مکس به میان امتیاز ۱۲,۷۰۰ دست پیدا کرده است. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که تنها با نتایج یک بنچمارک روبه‌رو هستیم و برای قضاوت نهایی باید منتظر انتشار نتایج بنچمارک‌های دیگر هم باشیم.

در بخش تک هسته‌ای با عملکرد تقریبا یکسانی میان M1 با M1 پرو و M1 مکس روبه‌رو هستیم. تمامی آن‌ها در بخش تک هسته‌ای امتیازی بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ را کسب کرده‌اند، اما در بخش چند هسته‌ای با اختلاف عملکرد تقریبا چشمگیری روبه‌رو هستیم.

در بخش چند هسته‌ای تراشه M1 پرو با ۸ هسته پردازشی تقریبا ۳۰ درصد از چیپ M1 سریع‌تر است. اگرچه هردوی این تراشه‌ها از ۸ هسته پردازشی بهره می‌برند، اما در M1 با ۴ هسته قدرتمند و ۴ هسته کم‌مصرف روبه‌رو هستیم.

نتایج بنچمارک گیک‌بنچ تراشه‌های اپل سیلیکون به شرح زیر است:

  • M1 با ۸ هسته: امتیاز ۱۷۴۲ در تک هسته‌ای و ۷۵۸۲ در چند هسته‌ای
  • M1 پرو با ۸ هسته: امتیاز ۱۷۶۷ تک هسته‌ای و ۹۹۴۸ چند هسته‌ای
  • M1 مکس با ۱۰ هسته: امتیاز ۱۷۶۴ تک هسته‌ای و ۱۲۳۸۰ چند هسته‌ای

مدل پایه مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی با نسخه ۸ هسته‌ای M1 پرو ۱۹۹۹ دلار قیمت دارد و اگر خریدار بخواهد به نسخه ۱۰ هسته‌ای این تراشه با GPU مجهز به ۱۴ هسته دسترسی پیدا کند، باید ۲۰۰ دلار هزینه بیشتری بپردازد که قیمت کلی آن را به ۲۱۹۹ دلار می‌رساند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato