لوگوی مرسدس بنز صد ساله شد؛ مروری کوتاه بر داستان شکل‌گیری معروف‌ترین ستاره صنعت

لوگوی مرسدس بنز صد ساله شد؛ مروری کوتاه بر داستان شکل‌گیری معروف‌ترین ستاره صنعت

صد سال پیش و در پنجم نوامبر ۱۹۲۱ شرکت دایملر-موتورن-گسل‌شافت (Daimler-Motoren-Gesellschaft) برای ثبت اولین پتنت مرتبط با لوگوی خود اقدام کرد. این لوگو که تا به امروز پابرجا مانده یک ستاره سه‌پر را داخل یک حلقه زیبا نشان می‌دهد و حالا ژرمن‌ها تصمیم گرفته‌اند صد ساله شدن آن را جشن بگیرند.

لوگوی ستاره سه‌پر ابتدا در درپوش سیستم خنک‌کننده نقش بست و اندکی بعد روی خودروهای سواری و تجاری کمپانی نیز به‌تدریج نصب شد. این لوگو البته ریشه در سال‌های دورتر از ۱۹۲۱ دارد و در همان سال متولد نشده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، باید بگوییم این لوگو اولین بار در سال ۱۹۰۹ استفاده شد.

پس از مرگ گوتلیب دایملر در سال ۱۹۰۰، پسرانش به یاد یکی از کارت پستال‌های ارسالی او که در آن ستاره‌ای برای نشان دادن مکان یا نقشه خانه پدری طراحی کرده بود، تصمیم گرفتند المانی مشابه را به لوگوی کمپانی اضافه کنند. آنها معتقد بودند ستاره سه‌پر رویای پدر در تولید وسایل نقلیه موتوری جهت استفاده روی خشکی، آب و آسمان را بازتاب می‌کند.

در ۶ آگوست ۱۹۰۹ برند Benz & Cie که در آن مقطع مستقل از دایملر بود، برای دریافت پتنت مربوط به لوگوی خود اقدام کرد. در این لوگو حروف نام بنز درون تاجی آراسته با گل طراحی شده بود. بعدا تاج گل جای خود را به یک چرخ‌ دنده داد تا نمایانگر پیروزی‌های متعدد در مسابقات اتومبیلرانی باشد.

در سال ۱۹۲۴ وقتی این دو کمپانی با هم ادغام شدند، لوگوهای آنها نیز با هم ترکیب شد. نتیجه این ترکیب شکل‌گیری لوگویی با یک ستاره سه‌پر در وسط و تاج گل در حاشیه بود. یک سال بعد هم دایملر و Benz & Cie رسما ائتلاف خود را جشن گرفتند. شاید بدانید دایملر تصمیم گرفت از نام مرسدس بجای نام خود در کمپانی جدید استفاده کند.

بد نیست اشاره کنیم مرسدس نام دختر یک تاجر و سرمایه‌گذار اتریشی به نام امیل یلینک (Emil Jellinek) بود. این تاجر که عشق و علاقه زیادی به دختر خود داشت، اتومبیل‌های مسابقه‌ای خود را از دایملر می‌خرید، ولی نام آنها را به مرسدس تغییر می‌داد.

ذکر این نکته هم ضروری است ستاره سه‌پر تنها لوگویی نبود که دایملر در سال ۱۹۲۱ نسبت به ثبت پتنت آنها اقدام نمود. این شرکت یک لوگوی متشکل از ستاره چهار پر را نیز ثبت کرد که البته تا سال ۱۹۸۹ خبری از آن نبود. در این سال شرکت دایملر کرایسلر ائرواسپیس (DaimlerChrysler Aerospace) تاسیس شد و لوگوی مورد بحث برای این برند مورد استفاده قرار گرفت.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato