ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

دومین دوره از رویداد جذب سرمایه حوزه بازی در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد

صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن، دومین دوره از رویداد دوشنبه های استارتاپی را با هدف کاهش چالش جذب سرمایه برای کسب‌وکارها و برقراری ارتباط میان تیم‌های استارتاپی و ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۵

صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن، دومین دوره از رویداد دوشنبه های استارتاپی را با هدف کاهش چالش جذب سرمایه برای کسب‌وکارها و برقراری ارتباط میان تیم‌های استارتاپی و طرح‌های سرمایه‌پذیر و سرمایه‌گذاران فعال در زیست‌بوم استارتاپی کشور برگزار کرد.

در رویداد دمودی بازی و سرگرمی از بین استارتاپ‌های متقاضی حضور در رویداد، تعدادی بر اساس داوری انتخاب شده و در یک فرآیند آموزشی، برای ارائه به سرمایه‌گذار آماده شدند. در روز برگزاری رویداد، این استارتاپ‌ها، محصولات و خدمات خود را به سرمایه‌گذاران، صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های جسورانه و صاحبان صنایع ارائه دادند.

حمایت از استارتاپ‌ها با توسعه سرمایه‌گذاری جسورانه

مدیر سرمایه‌گذاری مجموعه اسمارتاپ ونچرز، با اشاره به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری اسمارتاپ یکی از وی‌سی‌های باتجربه در اکوسیستم نوآوری است که فعالیت خود را از سال 94 آغاز کرده است، گفت: «در ابتدا به عنوان یک استارتاپ استودیو فعالیت می‌کردیم و اتفاقا یک سرمایه‌گذاری در حوزه سوشال گیم داشته‌ایم. پس از دو سال فعالیت به عنوان استارتاپ استودیو، با توجه به بازخوردها و تجربه‌هایی که کسب کردیم، تصمیم گرفتیم که به یک وی‌سی تبدیل شویم و در سطوح بالاتری سرمایه‌گذاری داشته باشیم. اولین سرمایه‌گذاری‌های ما روی استارتاپ‌های کرفس، گهواره و ایران رنتر بود. پس از تجربه خوبی که در رشد و توسعه این استارتاپ‌ها داشتیم، تصمیم گرفتیم تمرکز سرمایه‌گذاری خود را روی استارتاپ‌هایی معطوف کنیم که مخاطب انبوه دارند و B2B یا B2C هستند.»

«احمد فراهانی»،  در بخش دیگری از توضیحات خود گفت: « ما تا به امروز، 30 سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های موفق داشتیم. ما پس از طی کردن چرخه کامل سرمایه‌گذاری و خروج، بر اساس تجربه‌مان، امسال موفق شدیم که صندوق سرمایه‌گذاری اسمارتاپ را تاسیس نماییم. اسمارتاپ امسال به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری 50 میلیاردی خصوصی فعالیت می‌کند و حوزه‌های علاقمندی خود را گسترش داده‌ایم و به دنبال تجربه حوزه‌های متفاوت هستیم.»

همچنین «پناهی»، مدیر سرمایه‌گذاری صندوق پژوهش و فناوری سپهر، با اشاره به ظرفیت‌های این صندوق گفت: «حوزه‌های تخصصی و مورد تمرکز صندوق پژوهش و فناوری سپهر در دو سال فعالیتش، صنایع خلاق و نرم است. ما در تلاشیم که صندوق‌های بزرگ‌تری برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و صدور ضمانت‌نامه و فعالیت‌هایی از این دست، تاسیس کنیم.»

پناهی در ادامه گفت: «ترکیب سهامداری صندوق سپهر به این صورت است که 40% آن، متعلق به صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، 20% آن متعلق به حوزه هنری، 20% آن متعلق به همین صندوق و 20% مانده متعلق به نشر الکترونیک ایران است.»

ارائه هفت تیم استارتاپی با حضور سرمایه‌گذاران

تیم هوشمند افزار نوین راهبرد، با درخواست سرمایه 2 میلیادری نخستین تیم این رویداد بود که به ارائه برنامه خود پرداخت. تیم ققنوس با ارائه محصول بازیگرام و درخواست سرمایه 5 میلیارد تومانی نیز به ارائه محصول خود با بازار هدف صاحبان کسب‌وکارها بود. فوتبال استارز از سال 98 مشغول به فعالیت است و با درخواست سرمایه 3 میلیارد تومانی در این رویداد حاضر شد. بازی سرنخ نیز توسط چهارمین استارتاپ حاضر در این رویداد ارائه شد.

اتاق فرار واقعیت مجازی پنجمین نرم‌افزار ارائه شده در این رویداد توسط یک تیم استارتاپی با درخواست سرمایه ض میلیارد و 500 میلیون تومانی بود. این بازی کاربران را برای مواجهه با زلزله آماده می‌کند. اما آلتو پلتفرم آنلاین سفارش و کرایه انواع بازی‌های رومیزی است که درخواست سرمایه 650 میلیون تومانی را طرح کرد. خانه سبز نیز به عنوان هفتمین بازی ارائه شدن سرمایه 1 میلیارد و 400 میلیون تومانی را درخواست کرد.

ارائه منابع مالی در غالب سرمایه‌گذاری

در این رویداد در صورتی‌که یکی از عاملان سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، پس از ارزیابی و تایید طرح و مدل کسب‌وکار، تصمیم به سرمایه‌گذاری جسورانه روی آن طرح بگیرد، صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند تا ۸۰درصد سرمایه جسورانه مورد نیاز آن استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر را تامین کند. صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش می‌کند در تامین سرمایه جسورانه به عاملان خود کمک کند. عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی دراین برنامه صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی هستند.

در این طرح، صندوق نوآوری، منابع مالی را در قالب سرمایه‌گذاری و نه تسهیلات ارائه می‌دهد؛ به طوری که در طرح‌هایی که عاملان صندوق، حاضر به مشارکت بیست درصدی در آن باشند، صندوق بسته به سطح فناوری و اولویت راهبردی، تا هشتاد درصد از منابع باقی‌مانده را تامین کرده و در سود و زیان طرح سهیم خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی