ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ایلان ماسک از آغاز ساخت سکوی پرتاب استارشیپ در فلوریدا خبر داد

اسپیس ایکس در حال آماده‌سازی سکوی پرتاب راکت استارشیپ در فلوریدا است. ایلان ماسک اعلام کرده که این شرکت ساخت سکو را در مجموعه پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا، در نزدیکی کیپ کاناورال ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۱۳ آذر ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰

اسپیس ایکس در حال آماده‌سازی سکوی پرتاب راکت استارشیپ در فلوریدا است. ایلان ماسک اعلام کرده که این شرکت ساخت سکو را در مجموعه پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا، در نزدیکی کیپ کاناورال آغاز کرده است.

ایلان ماسک در حساب توییترش گفت: «ساخت سکوی پرتاب استارشیپ در کیپ کاناورال شروع شده. 39A مجتمع فضایی مقدسی است و جای دیگری لایق سکوی پرتاب استارشیپ نیست. این سکو شبیه به سکو‌های پرتاب قبلی Starbase است، اما سیستم و برج آن بهبود یافته است.»

اسپیس ایکس بعضی پروژه‌های ابتدایی مربوط به استارشیپ در سکوی پرتاب 39A را از پاییز سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز کرد، اما پس از مدتی که عملیات‌های محوطه Starbase سرعت گرفت، این پروژه‌ها متوقف شدند.

در حال حاضر پرتاب‌های آزمایشی و ساخت استارشیپ در تاسیسات اسپیس ایکس به نام «Starbase» در جنوب تگزاس انجام می‌گیرد. این محوطه پرتاب در سال‌های گذشته میزبان نمونه‌های اولیه چند سامانه پرتابی بوده است.

در بین این پرتاب‌ها، بیشترین ارتفاعی که در آسمان تگزاس طی شد تنها ۱۲.۵ کیلومتر بود. اما اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، به‌زودی با اولین پرواز مداری آزمایشی استارشیپ شاهد جهش بزرگی خواهیم بود. ایلان ماسک گفته اسپیس ایکس تصمیم دارد تا در ماه ژانویه یا فوریه پیش رو این پرتاب را از Starbase انجام دهد. همچنین، اعلام کرده که این پرتاب پس از صدور مجوز زیست‌محیطی از اداره هوانوردی فدرال که تا آخر سال میلادی صادر می‌شود، انجام خواهد شد.

شرکت اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۴ میلادی قراردادی ۲۰ ساله با ناسا امضا کرد که طبق آن اسپیس ایکس می‌تواند از سکوی 39A برای پرتاب‌های خود استفاده کند. اسپیس ایکس پرتاب‌های فالکون ۹ و فالکون هوی را از این سکو انجام می‌دهد، اما برای پرتاب استارشیپ به زیرساخت جدیدی نیاز است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی