ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تا امروز بیش از ۲۷ میلیارد تومان برای توسعه زبان فارسی در محیط رایانه‌ای هزینه شده است

بررسی لایحه بودجه 1401 نشان می‌دهد دولت برای توسعه فرهنگ، خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای بودجه‌ای 653 میلیون تومانی در نظر گرفته است. همچنین براساس برآوردهای انجام شده، طی هجده سال گذشته چیزی ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۵

بررسی لایحه بودجه 1401 نشان می‌دهد دولت برای توسعه فرهنگ، خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای بودجه‌ای 653 میلیون تومانی در نظر گرفته است. همچنین براساس برآوردهای انجام شده، طی هجده سال گذشته چیزی در حدود 27 میلیارد و 221 میلیون تومان صرف این موضوع شده است.

دولت در ابتدای هفته لایحه بودجه 1401 را به مجلس شورای اسلامی تحویل داد. طبق لایحه بودجه سال آینده به صورت خاص در قالب اعتبار طرح تملک دارایی سرمایه‌ای یا بودجه عمرانی مبلغ 653 میلیون تومان به توسعه فرهنگ و خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای اختصاص خواهد یافت.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه از سال 1382 تا سال 1403 برای توسعه فرهنگ و خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای، در بخش بودجه‌های عمرانی 27 میلیارد و 941 میلیون تومان صرف شود که تا پایان سال 95 به صورت مشخص 26 میلیارد و 481 میلیون تومان صرف این پروژه شده است.

طی سال‌های 1396 تا 99 که دولت روحانی و مجلس دهم روی کار بودند و وزارت ارتباطات در دست جهرمی بود، تنها 40 میلیون تومان برای توسعه فرهنگ و خط و زبان فارسی صرف شده بود. اما با روی کار آمدن مجلس یازدهم این رقم به 700 میلیون تومان جهش یافت و برای سال آینده نیز 653 میلیون تومان پیش بینی شده است.

در صورت تصویب این رقم تا سال 1403 تنها نیاز به صرف 67 میلیون تومان دیگر خواهد بود تا اعتبارات در نظر گرفته شده برای توسعه فرهنگ و خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای، محقق شود.

توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی، یکی از موضوعات مورد تاکید در بحث محتوایی شبکه ملی اطلاعات است. از سال 1380 دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی برنامه‌ای را تحت عنوان توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای تعریف کرده است که شامل زیر پروژه‌هایی ازجمله مقوله فونت، ویراستاری و ویرایش، دادگان معنایی، دادگان نحوی، همچنین اسکن کردن دیجیتالی محتوا به‌گونه‌ای که از طریق موتورهای جستجو قابل جستجو باشد، خطایاب املایی فارسی و... کرده است؛ مواردی که هم‌اکنون برخی از آنها به صورت رایگان در نرم افزارهای خارجی در دسترس است.

اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در ادبیات عمومی با بودجه عمرانی شناخته می‌شود. این بخش از اعتبارات، مربوط به سرمایه‌گذاری دولت برای توسعه کشور است که علی القاعده بایستی توجیه اقتصادی داشته باشند.

تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در واقع ساخت فضاهای جدیدی است که در آینده تبدیل به سرمایه‌های ملی می‌شوند و منابع تازه‌ای برای دولت‌ها فراهم می‌کنند.

دولت کنونی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات رقم 661 میلیارد تومان برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش عمومی مصوب کرده است. حدود یک دهم از این رقم بنا است تا صرف توسعه خط و زبان فارسی در محیط‌های رایانه‌ای شود. موضوعی که البته نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • molavy
  molavy | ۲۴ آذر ۱۴۰۰

  با ۷۰۰ میلیون میشه
  ۸ نفر رو به دکتر یک سال حقوق ۶ تومن با بیمه داد

  • molavy
   molavy | ۲۴ آذر ۱۴۰۰

   به مدت°

مطالب پیشنهادی