ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ایلان ماسک: اسپیس ایکس کربن دی‌اکسید اتمسفر را به سوخت موشک تبدیل می‌کند

ایلان ماسک در توییت جدیدی گفته اسپیس ایکس به‌زودی برنامه‌ای اجرا خواهد کرد تا کربن دی‌اکسید داخل اتمسفر زمین را گردآوری و از آن به عنوان سوخت موشک‌های خود استفاده کند. او تاکید کرده که ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰

ایلان ماسک در توییت جدیدی گفته اسپیس ایکس به‌زودی برنامه‌ای اجرا خواهد کرد تا کربن دی‌اکسید داخل اتمسفر زمین را گردآوری و از آن به عنوان سوخت موشک‌های خود استفاده کند. او تاکید کرده که این پروژه حتی برای ماموریت انسان روی مریخ هم اهمیت خواهد داشت.

مدیرعامل اسپیس ایکس اخیرا در توییتی نوشت که این شرکت قصد دارد کربن دی‌اکسید را از اتمسفر زمین برداشته و آن را به سوخت موشک تبدیل کند. ماسک از مخاطبان دعوت کرد که برای همکاری به این پروژه بپیوندند. ماسک تاکید دارد که پروژه تبدیل کربن دی‌اکسید اتمسفر به سوخت برای مریخ هم مهم خواهد بود.

موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس برای سوخت از کروزن یا نفت سفید استفاده می‌کند که خودش تولیدکننده کربن دی‌اکسید و چند ماده شیمیایی دیگر است. ماسک قبلا برنامه‌ای به نام XPrize Carbon Removal را معرفی کرده بود تا با ارائه جایزه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری فناوری حذف کربن را بسازد. کربن دی‌اکسید حاصل از مصرف سوخت‌های فسیلی اصلی‌ترین گاز گلخانه‌ای اثرگذار در تغییرات اقلیمی است.

موشک اسپیس اسپیس

تکنیک DAC می‌تواند به کمک اسپیس ایکس بیاید

بلومبرگ در گزارشی می‌گوید اسپیس ایکس می‌تواند با تکنیک جدیدی به نام «دریافت مستقیم هوا» (DAC) هزاران تن کربن دی‌اکسید را گردآوری و آن را به سوخت موردنیاز خود تبدیل کند. ایسلند اخیرا بزرگ‌ترین نیروگاه DAC جهان را راه‌اندازی کرد تا سالانه ۴۴۰۰ تن کربن دی‌اکسید را از جو زمین به سوخت بدل سازد.

ماسک در ماه آوریل درباره ایده XPrize Carbon Removal گفته بود: «فکر می‌کنم این مسئله یکی از آن سوالاتی است که کمی طول می‌کشد تا بهترین راهکار را برایش پیدا کنیم. به‌ویژه چون باید درنظر بگیریم که بهترین روش اقتصادی برای حذف CO2 چیست. ما در حال حاضر یک سیاره بیشتر نداریم. پس حتی اگر فقط ۰.۱ درصد شانس وقوع فاجعه وجود داشته باشد، چرا چنین ریسکی بکنیم؟ دیوانگی است!»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی