عملکرد نامناسب دو دوز واکسن کرونای فایزر در کودکان زیر ۵ سال؛ دوز سوم آزمایش می‌شود

عملکرد نامناسب دو دوز واکسن کرونای فایزر در کودکان زیر ۵ سال؛ دوز سوم آزمایش می‌شود

فایزر می‌گوید واکسن دوز پایین این شرکت برای کودکان ۲ تا ۵ سال ایمنی کافی ایجاد نمی‌کند. این گروه سنی دو دوز ۳ میکروگرمی از واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و حالا فایزر قرار است پس از دو ماه دوز سوم را هم به آن‌ها تزریق کند.

نتایج آزمایش‌های بالینی فایزر و بیون‌تک نشان می‌دهند که کودکان ۲ تا ۵ سال پس از دریافت دو دوز پایین از واکسن mRNA به ایمنی کافی دست پیدا نکردند، ولی اثربخشی واکسن روی کودکان ۶ ماه تا ۲ سال مناسب بوده است. این دو شرکت حالا می‌خواهند با تزریق دوز سوم تحقیقات خود را روی این گروه سنی و گروه ۵ تا ۱۲ سال ادامه دهند. با این حساب، مجوز واکسن برای کودکان ۶ ماه تا ۵ سال احتمالا تا نیمه اول ۲۰۲۲ صادر نخواهد شد.

فایزر و بیون‌تک تحقیقات خود را روی بیش از ۴۵۰۰ کودک ۶ ماه تا ۱۱ سال در آمریکا، فنلاند، لهستان و اسپانیا انجام دادند. کودکان بزرگ‌تر از ۵ سال دوزهای ۱۰ میکروگرمی با فاصله ۲۱ روز و کودکان زیر ۵ سال دوزهای ۳ میکروگرمی دریافت کردند.

ادامه تحقیقات واکسن فایزر با دوز سوم

سازمان غذا و داروی آمریکا اواخر اکتبر مجوز استفاده از واکسن فایزر برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال را صادر کرد. اثربخشی واکسن در این گروه سنی تقریبا مشابه بزرگسالان بود، اما اطلاعات بررسی‌های اخیر فایزر و بیون‌تک نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی برای کودکان ۲ تا ۴ سال به اندازه کافی مناسب نبوده است.

این دو شرکت داروسازی حالا دوز سوم واکسن خود را روی گروه سنی ۵ تا ۱۱ و ۱۲ تا ۱۷ سال هم آزمایش خواهند کرد. اگر نتایج تحقیقات مناسب باشد، درخواست مجوز برای واکسیناسیون گروه سنی کمتر از ۵ سال و دوز سوم ۵ تا ۱۷ سال در نیمه اول ۲۰۲۲ ثبت می‌شود.

با توجه به کاهش ایمنی واکسن‌ها با گذشت زمان و ظهور گونه‌های جدید دلتا و امیکرون، بسیاری از دانشمندان معتقدند که واکسن فایزر و بیون‌تک از این پس باید به عنوان واکسنی با سه دوز در نظر گرفته شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato