ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

سازمان بهداشت جهانی: شمار مبتلایان به کرونا امیکرون طی ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر می‌شود

سازمان بهداشت جهانی اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ویروس کرونا امیکرون در ۸۹ کشور شناسایی شده و شمار مبتلایان در مناطق درگیر ظرف مدت ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر شده است. به گزارش ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۰

سازمان بهداشت جهانی اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ویروس کرونا امیکرون در ۸۹ کشور شناسایی شده و شمار مبتلایان در مناطق درگیر ظرف مدت ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر شده است.

به گزارش رویترز، واریانت امیکرون با سرعت بالایی در کشورهای پرجمعیت در حال سرایت است، اما مشخص نیست که این اتفاق به خاطر توانایی ویروس در گریز از سیستم ایمنی، قدرت سرایت بالا یا ترکیبی از هر دو رخ داده است. گونه جدید ویروس کرونا چند هفته پیش به عنوان گونه نگران‌کننده از سوی سازمان بهداشت جهانی معرفی شد، ولی هنوز اطلاعات زیادی درباره آن در دسترس نیست.

سازمان بهداشت می‌گوید: «هنوز داده‌های محدودی درباره وخامت بالینی واریانت امیکرون وجود دارد. برای درک وخامت بیماری و اثر واکسیناسیون یا ابتلای قبلی بر این وخامت به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. اطلاعات موجود محدود بوده و هیچ شواهدی در خصوص کارآمدی و اثربخشی واکسن‌ها بر امیکرون به همتاداوری نرسیده است.»

بیمارستان‌ها آماده کرونا امیکرون باشند

این سازمان هشدار داده که با توجه به افزایش سریع شمار مبتلایان، ممکن است بیمارستان‌ها در برخی مناطق پر و دچار مشکل شوند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «رشد آمار بستری در بریتانیا و آفریقای جنوبی همچنان ادامه دارد و با توجه به افزایش شمار این دسته از مبتلایان، این احتمال وجود دارد که ظرفیت بسیاری از سیستم‌های بهداشتی به سرعت پر شود.»

محققان به‌تازگی مدعی شده‌اند که سرعت تکثیر کرونا امیکرون در مسیرهای هوایی بدن ۷۰ برابر بیشتر از گونه دلتاست و همین مسئله موجب افزایش قابلیت سرایت ویروس شده است. اما سرعت تکثیر آن در بافت‌های ریه ۱۰ برابر کمتر از گونه اولیه ویروس کرونا بوده، در نتیجه احتمالا خطر وخامت بیماری را کاهش داده است. با این حال، باید توجه داشت که شدت بیماری در بدن تنها به واسطه قدرت تکثیر ویروس شناخته نمی‌شود و پاسخ ایمنی هم نقش مهمی ایفا می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی