ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

قیمت تمام پردازنده‌های غیر K آلدر لیک اینتل افشا شد

اینتل نزدیک به دو ماه پیش از پردازنده‌های نسل دوازدهمش موسوم به آلدر لیک (Alder Lake) رونمایی کرد، اما تمام آن‌ها جزو سری K هستند. حالا به لطف Best Buy، قیمت تمام پردازنده‌های غیر K ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱ دی ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۰

اینتل نزدیک به دو ماه پیش از پردازنده‌های نسل دوازدهمش موسوم به آلدر لیک (Alder Lake) رونمایی کرد، اما تمام آن‌ها جزو سری K هستند. حالا به لطف Best Buy، قیمت تمام پردازنده‌های غیر K آلدر لیک اینتل به اینترنت راه پیدا کرده است.

پردازنده‌های غیر K آلدر لیک بیشتر برای دستگاه‌های میان‌رده و اقتصادی درنظر گرفته می‌شوند، اما این موضوع به معنای عدم توسعه پردازنده‌های قدرتمند نیست و باید منتظر عرضه پردازنده‌های Core i9-12900 و Core i9-12900F هم باشیم.

قیمت پردازنده‌های غیر K آلدر لیک اینتل

این دو پردازنده قدرتمند مشابه نسخه K، از ۱۶ هسته و ۲۴ رشته بهره می‌برند، با این حال در بخش فرکانس و توان طراحی حرارتی (TDP) با تفاوت‌هایی روبه‌رو هستیم. این پردازنده‌ها برای هسته‌های قدرتمند یا همان P فرکانسی برابر ۲.۴ گیگاهرتز دارند و فرکانس هسته‌های کم‌مصرف یا E برابر ۱.۸ گیگاهرتز است. حداکثر فرکانس این پردازنده به ۵.۱ گیگاهرتز می‌رسد.

توان طراحی حرارتی این پردازنده‌ها برابر ۶۵ وات است که بسیار کمتر از توان ۱۲۵ واتی نسخه K به حساب می‌آید. پردازنده Core i9-12900 با قیمت ۵۱۹ دلار و نسخه F با قیمت ۴۹۹ دلار روانه بازار خواهد شد.

در ادامه نوبت به پردازنده‌های Core i7-12700(F) می‌رسد که از ۱۲ هسته و ۲۰ رشته بهره می‌برند و فرکانس پایه هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف آن‌ها به ترتیب برابر ۲.۱ و ۱.۶ گیگاهرتز است. حداکثر فرکانس این پردازنده‌ها به ۴.۹ وات می‌رسد و توان طراحی حرارتی برابر ۶۵ وات دارند. مدل عادی با قیمت ۳۵۹ و نسخه F‌ با قیمت ۳۲۹ دلار روانه بازار خواهد شد.

پردازنده‌های غیر K آلدر لیک

سایر پردازنده‌های این خانواده معماری هیبریدی نخواهند داشت و تنها از هسته‌های قدرتمند P با معماری Golden Cove بهره می‌برند. پردازنده‌های اینتل Core i5-12600 و Core i5-12400 به ۶ هسته و ۱۲ رشته مجهز می‌شوند و فرکانس پایه و بوست برابر ۲.۵ و ۴.۴ گیگاهرتز خواهند داشت.

پردازنده‌های اینتل Core i5-12600 تا i5-12400 به ترتیب با قیمت‌های ۲۴۰، ۲۲۰ و ۲۱۰ دلار به فروش می‌رسند و قیمت مدل F پردازنده Core i5-12400 به ۱۸۰ دلار می‌رسد.

در ادامه با پردازنده‌های Core i3-12300 و Core i3-12100 روبه‌رو هستیم که تنها از ۴ هسته قدرتمند و ۸ رشته بهره می‌برند. پردازنده 12100 در مدل استاندارد و F به ترتیب ۱۴۰ و ۱۱۰ دلار قیمت دارند و ‍۱۲۳۰۰ با قیمت ۱۵۰ دلار به فروش می‌رسد.

در نهایت پردازنده‌های پنتیوم و سلرون وجود دارند. اینتل پنتیوم G7400 و سلرون G6900 از ۲ هسته قدرتمند و ۴ رشته بهره می‌برند. فرکانس پایه پنتیوم برابر ۳.۷ گیگاهرتز و سلرون برابر ۳.۴ گیگاهرتز است و به ترتیب با قیمت ۸۰ و ۶۰ دلار به فروش می‌رسند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی