ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تلگرام برزیل
تکنولوژی

موسس سیگنال: تلگرام حتی از واتساپ و فیسبوک مسنجر هم امنیت کمتری دارد

بنیان‌گذار پیام‌رسان سیگنال در اظهاراتی جنجالی مدعی شده که تلگرام حتی به اندازه واتساپ و فیسبوک مسنجر هم ایمن نیست. او می‌گوید امنیت تلگرام بر پایه ادعاهای کذب به شهرت رسیده و درباره آن اغراق ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

بنیان‌گذار پیام‌رسان سیگنال در اظهاراتی جنجالی مدعی شده که تلگرام حتی به اندازه واتساپ و فیسبوک مسنجر هم ایمن نیست. او می‌گوید امنیت تلگرام بر پایه ادعاهای کذب به شهرت رسیده و درباره آن اغراق شده است.

«ماکسی مارلین‌اسپایک» به تازگی انتقادات سختی را علیه تلگرام که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رقبای سیگنال محسوب می‌شود، مطرح کرده است. او می‌گوید باور عمومی مبنی بر رمزنگاری دوطرفه در تلگرام اشتباه است؛ پیام‌هایی که با این سرویس ارسال می‌شوند در حالت اولیه و ساده خود روی سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند، بدون اینکه هیچ شکلی از رمزنگاری از آن‌ها محافظت کند.

مارلین‌اسپایک می‌گوید با این حساب حتی واتساپ و فیسبوک مسنجر هم حریم خصوصی بیشتری نسبت به تلگرام دارند. چون این دو اپلیکیشن حداقل تمامی پیام‌های را با رمزنگاری دوطرفه رد و بدل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که هیچ‌کسی به جز دو طرف گفتگو به محتوای پیام‌ها دسترسی داشته باشد.

تلگرام

امنیت تلگرام حتی به پای واتس‌اپ و فیسبوک مسنجر هم نمی‌رسد

موسس سیگنال می‌گوید همه داده‌هایی که از طریق تلگرام فرستاده می‌شوند در یک قالب قابل مشاهده به فضای ابری می‌روند. این شرایط حتی با استانداردهای فیسبوک هم قابل قبول نیست. فارغ از واتساپ حتی فیسبوک مسنجر هم از الگوریتم‌های رمزنگاری دوطرفه بهره می‌برد. اما هر کسی که به سرورهای تلگرام دسترسی داشته باشد می‌تواند پایگاه داده اطلاعات کاربران را مشاهده کند.

مارلین‌اسپایک اولین نفری نیست که امنیت تلگرام را زیرسوال می‌برد و نگرانی‌های خود را درباره حریم خصوصی پیام‌ها در این سرویس مطرح می‌کند. بر اساس اطلاعات صفحه پرسش‌های متداول تلگرام، این پیام‌رسان فقط در بخش Secret Chat رمزنگاری دوطرفه پیام‌ها را فراهم می‌کند و مدعی است که در چت‌های معمولی از سیستم رمزنگاری سرور-کلاینت بهره می‌برد.

تلگرام در یکسال اخیر با رشد چشمگیر کاربران خود روبرو بوده و بسیاری از کاربران واتساپ پس از ترک پیام‌رسان متا این سرویس را برای پیام‌رسانی انتخاب کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • شایان خاکسار
  شایان خاکسار | ۱۰ دی ۱۴۰۰

  معلومه داره بیخود میگه.

  حتی یک مدرک هم برای اثبات حرف‌هاش ارائه نداده

 • myibodi
  myibodi | ۴ دی ۱۴۰۰

  حرف بی خود هستش همه ی نرم افزار ها جاسوسی هستند همین میشه نا امنی

 • Armanprs
  Armanprs | ۴ دی ۱۴۰۰

  فکر می‌کنه داره مثل دوروف رفتار می‌کنه اما دوروف به حق به واتس‌اپ حمله می‌کنه. این داره ناحق میگه. اف بی آی هم اخیرا گفته امنیت تلگرام بالاست

مطالب پیشنهادی