ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تراشه
تکنولوژی

TSMC تولید تراشه‌‌های ۳ نانومتری را در اواخر سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد کرد

ظاهرا TSMC قصد دارد تولید تجاری تراشه‌های ساخته شده بر اساس فرآیند ۳ نانومتری خود را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ آغاز کند. بر اساس منابع صنعتی و به نقل از دیجی‌تایمز، به نظر ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۰

ظاهرا TSMC قصد دارد تولید تجاری تراشه‌های ساخته شده بر اساس فرآیند ۳ نانومتری خود را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ آغاز کند.

بر اساس منابع صنعتی و به نقل از دیجی‌تایمز، به نظر می‌رسد که TSMC تا پایان سال آینده میلادی تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را آغاز خواهد کرد. در همین راستا انتظار می‌رود اپل در سال ۲۰۲۳ اولین دستگاه‌های خود با تراشه‌های ساخته شده توسط لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC را روانه بازار کند که احتمالا شامل رایانه‌های مک با تراشه M3 و گوشی‌های آیفون ۱۵ با تراشه A17 می‌شود.

تولید تراشه ۳ نانومتری پیش از اولین مک M3

تراشه

همانطور که انتظار می‌رود، استفاده از یک فرآیند پیشرفته‌تر باعث بهبود عملکرد و بهره‌وری انرژی می‌شود، بنابراین می‌توان گفت دستگاه‌های آینده مک و آیفون می‌توانند سرعت بیشتر و عمر باتری طولانی‌تری را به مشتریان غول فناوری مستقر در کوپرتینو ارائه کنند.

«وین ما» از The Information ماه گذشته گزارش داده بود که برخی از تراشه‌های M3 حداکثر دارای چهار دای (Die) خواهند بود که به گفته او امکان استفاده از هسته‌های بیشتر (تا ۴۰ هسته) را فراهم می‌کند. برای مقایسه، تراشه M1 دارای پردازنده ۸ هسته‌ای و تراشه های M1 پرو و M1 مکس دارای پردازنده‌های ۱۰ هسته‌ای هستند.

کامپیوترهای مک با تراشه M1 در حال حاضر عملکرد بسیار فوق‌العاده‌ای دارند و در همین حال تراشه A15 مورد استفاده در گوشی‌های آیفون ۱۳ سریع‌ترین پردازنده گوشی‌های موبایل محسوب می‌شود، بنابراین حرکت به سمت فرآیند ۳ نانومتری در چند سال آینده می‌تواند برتری اپل در این زمینه را بیشتر تقویت کند.

شرکت تولید نیمه هادی تایوان یا همان TSMC هفته گذشته از فرآیند ساخت جدیدی تحت عنوان N4X رونمایی کرد که قابلیت‌های جدیدی را برای ابررایانه‌ها یا سیستم‌های محاسباتی با عملکرد بالا (HPC) ارائه می‌کند. تولید آزمایشی تراشه بر اساس این فناوری نیز از سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد شد و ادعا شده که در مقایسه با فرآیندهای N5 حدود ۱۵ درصد عملکرد بهتری را ارائه خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی