ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مصرف امگا-۳ احتمالا کمکی به جلوگیری از ابتلا به افسردگی نمی‌کند

محققان در مطالعه بالینی بلندمدتی روی تاثیر مصرف امگا-۳ در کاهش افسردگی متوجه شدند که تفاوت خاصی بین گروه پلاسیبو و گروه مصرف‌کننده امگا-۳ وجود ندارد. این مطالعه که پنج سال طول کشید، روی اثر ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۵ دی ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

محققان در مطالعه بالینی بلندمدتی روی تاثیر مصرف امگا-۳ در کاهش افسردگی متوجه شدند که تفاوت خاصی بین گروه پلاسیبو و گروه مصرف‌کننده امگا-۳ وجود ندارد. این مطالعه که پنج سال طول کشید، روی اثر استفاده از امگا-۳ در بهبود حالات روحی و جلوگیری از افسردگی انجام شد.

در این تحقیق، محققان بجای بررسی اختلال افسردگی ماژور (MDD)، روی تاثیر مصرف بلندمدت روغن ماهی امگا-۳ در حالات روحی فرد مطالعه کردند. آن‌ها برای اینکه بتوانند در مطالعه‌ای بالینی داده کافی و درستی از حالت ناهمگنی مثل افسردگی به دست آورند، به گروه بسیار بزرگی احتیاج داشتند. بنابراین، محققان روی ۱۸,۳۵۳ نفر با سن بالای ۵۰ سال که هیچ کدام در آن زمان هیچ نشانه‌ای از افسردگی نداشتند، تحقیق کردند.

نیمی از این افراد پلاسیبو (دارونما) دریافت کردند و نیمی دیگر مکمل امگا-۳ دریایی به نام اماکور (Omacor) دریافت کردند که شامل ۴۶۵ میلی‌گرم ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و ۳۷۵ میلی‌گرم دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) است. تمام افراد برای حداقل پنج سال تحت نظر بودند و افسردگی آن‌ها با جلسات بالینی افسردگی و سوالات سالانه درباره حالات روحی خودشان مورد بررسی قرار گرفت.

عدم تاثیر امگا-۳ روی افسردگی

محققان با مطالعاتی که انجام دادند هیچ تغییری بین گروه پلاسیبو و گروه مصرف‌کننده امگا-۳ پیدا نکردند. با این حال، در نتایج جلسات بالینی گروه امگا-۳ افزایش بسیار کمی در علائم افسردگی افراد دیده شد که از لحاظ آماری قابل توجه بود.

چنین نتیجه‌ای به معنی افزایش ریسک افسردگی با مصرف مکمل امگا-۳ نیست و در این مطالعه، تمام حالات روحی بلندمدت افراد ثابت باقی ماند و این نتیجه نشان می‌دهد که اثر مصرف امگا-۳ در مدتی طولانی کاملا خنثی است.

لازم به ذکر است که هیچ مطالعه‌ای نتیجه‌ای قطعی ندارد. محققان این مطالعه محدودیت‌هایی مثل استفاده از دوز پایین ترکیبی از دو اسید چرب امگا-۳ داشتند که در نتایج بسیار تاثیرگذار بود. سال‌ها مطالعه ناهماهنگ روی امگا-۳ باعث شد تا محققان احتمال دهند که تاثیر میزان مصرف مکمل EPA و DHA باید متفاوت باشد.

در اوایل سال مقاله‌ای منتشر شد که با بررسی ۳۸ مطالعه بالینی تصادفی روی امگا-۳ نشان داد که EPA به تنهایی تمام پیامدهای مفید سلامتی را برای بدن دارد و احتمالا مصرف DHA می‌تواند جلوی این پیامدها را بگیرد. بنابراین، استفاده هردوی این اسیدها در یک مکمل می‌تواند اثر مفید EPA را خنثی کند.

در مطالعه دیگری در لندن مشخص شد که دوز بسیار بالای اسیدهای چرب امگا-۳ می‌تواند التهاب بافت عصبی را که با افسردگی شدید در ارتباط است، کاهش دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی