متن کامل نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات برای طرح صیانت منتشر شد

متن کامل نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات برای طرح صیانت منتشر شد

سرانجام و پس از مخفی‌کاری‌های فراوان، متن کامل طرح صیانت پیشنهادی وزارت ارتباطات منتشر شد. در این نسخه بندهای مربوط به اعمال محدودیت در ترافیک اینترنت و مسدودسازی خدمات پایه کاربردی حذف شده است.

سایت کارزار به تازگی متن کامل نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات درباره طرح صیانت را منتشر کرده است. نسخه‌ای که در یک نامه با مهر محرمانه به مجلس ارسال شد و تا همین هفته پیش کسی از جزئیات آن با خبر نبود. این طرح نسبت به نسخه 26 تیرماه تغییراتی داشته است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حذف بند مسدودسازی و ایجاد محدودیت در ترافیک اینترنت اشاره کرد.

همچنین طبق نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات، تولید و توزیع VPN توسط اشخاص حقوقی شامل ضوابط ابلاغی کمیسیون مجاز خواهد بود. علاوه براین ضمانت‌های اجرایی در خصوص تخلف از ایجاد محدودیت در ترافیک و مسدودسازی و مجازات دستگاه‌ها و نهادها نیز حذف شده است. مسئولیت کلان اعمال مصوبات کارگروه مدیریت گذرگان ایمن مرزی نیز از دوش ستاد کل نیروهای مسلح برداشته و بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.

پیش‌تر در دیجیاتو مهم‌ترین تغییرات نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات را بررسی و تفاوت‌ها را بیان کردیم. وزیر ارتباطات نیز روز گذشته در پاسخ به سوال دیجیاتو اظهار داشت در این نسخه نگرانی‌های متخصصین، کارشناسان و فعالان این حوزه برطرف شده است و این طرح نسبت به نسخه 26 تیرماه مناسب‌تر است.

لازم به ذکر است به گفته رئیس کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، از فردا نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات در کمیسیون بررسی خواهد شد. این در حالی است که مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد طرح صیانت مغایر با قانون اساسی بوده و اصلاح آن نیاز به زمان دارد.

تقی‌پور در واکنش به این سخنان نیز اظهار داشته بود مرکز پژوهش‌های مجلس به نسخه 26 تیرماه طرح حمایت از کاربران، ایراداتی را وارد دانسته و این در حالی است که مطابق نظر کمیسیون مشترک، مقرر شده بود که این مرکز ظرف مدت 10 روز نسخه مدنظر وزارت ارتباطات را بررسی و نظر نهایی خود را اعلام کند.

به گفته وی این مرکز در مورد نسخه‌ای اظهار نظر کرده است که دیگر در دستور کار بررسی کمیسیون مشترک قرار ندارد. به همین دلیل این نامه موضوعیتی نخواهد داشت.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato