ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ابتلا به کرونا امیکرون احتمالا می‌تواند ایمنی در برابر گونه دلتا را افزایش دهد

تحقیقی که توسط دانشمندان آفریقای جنوبی انجام شده حاکی از آن است که واریانت امیکرون می‌تواند علیه واریانت دلتا عمل کند چون ابتلا به این گونه ایمنی بدن را در مقابل گونه قبلی ویروس کرونا ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

تحقیقی که توسط دانشمندان آفریقای جنوبی انجام شده حاکی از آن است که واریانت امیکرون می‌تواند علیه واریانت دلتا عمل کند چون ابتلا به این گونه ایمنی بدن را در مقابل گونه قبلی ویروس کرونا افزایش می‌دهد. در نتیجه، این اتفاق می‌تواند گونه دلتا را از رده خارج کند.

به گزارش رویترز، تحقیق دانشمندان آفریقای جنوبی روی گروه کوچکی از افراد انجام شده و هنوز به همتاداوری نرسیده است، اما نتایج امیدوارکننده‌ای را به دنبال دارد. محققان ۳۳ فرد واکسینه و غیرواکسینه را که به سویه امیکرون مبتلا شدند، تحت نظر قرار دارند. آن‌ها متوجه شدند که قابلیت خنثی‌کنندگی در برابر امیکرون ۱۴ روز بعد از ورود به تحقیقات ۱۴ برابر شده و البته توانایی بدن برای خنثی کردن سویه دلتا ۴.۴ برابر افزایش پیدا کرده است.

محققان این مطالعه می‌گویند: «افزایش قابلیت خنثی‌کنندگی در مقابل گونه دلتا در افرادی که به امیکرون مبتلا شدند می‌تواند تحت تاثیر کاهش توانایی دلتا در ایجاد عفونت مجدد در این افراد باشد.» با این حساب، امیکرون به‌راحتی می‌تواند به گونه غالب تبدیل شود و احتمال ابتلای مجدد به گونه دلتا را پایین بیاورد.

کرونا امیکرون می‌تواند به کار گونه دلتا پایان دهد

ویروس کرونا امیکرون

طبق اعلام دانشمندان، اثر واقعی این اتفاق به توانایی بیماری‌زایی امیکرون در مقایسه با دلتا بستگی دارد. اگر امیکرون کمتر از دلتا بیماری‌زا باشد، از شدت وخامت همه‌گیری کاسته می‌شود و خطر کرونا برای افراد و جامعه کاهش پیدا می‌کند. «الکس سیگال»، استاد موسسه تحقیقات سلامتی آفریقا می‌گوید اگر جهش جدید کرونا بیماری‌زایی کمتری داشته باشد، این اتفاق می‌تواند به خروج گونه دلتا از جامعه کمک کند.

پیش‌تر مطالعه دیگری در آفریقای جنوبی مدعی شده بود که ریسک بستری و مرگ ناشی از کرونا امیکرون در مقایسه با واریانت دلتا کمتر است. با این حال، سطح بالای ایمنی در این کشور می‌تواند بر نتایج این تحقیق اثر گذاشته باشد. امیکرون حدود یک ماه پیش شناسایی شد و از آن زمان تاکنون به سرعت در کشورهای مختلف شیوع پیدا کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی