ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تیشه اینماد بر ریشه استارتاپ‌های حوزه بلاکچین؛ جاماندن قانون از نوآوری

اجباری شدن اینماد و مشکلات حاشیه‌ای آن نه تنها پایانی ندارد، بلکه هر روز با یکی از حواشی این اجبارِ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و اعتراض کسب‌وکارهای نوآورانه روبرو می‌شویم. مخالفت فعالان حوزه فین‌تک و ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۲ دی ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۵

اجباری شدن اینماد و مشکلات حاشیه‌ای آن نه تنها پایانی ندارد، بلکه هر روز با یکی از حواشی این اجبارِ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و اعتراض کسب‌وکارهای نوآورانه روبرو می‌شویم. مخالفت فعالان حوزه فین‌تک و پرداخت‌یارها از روزهای ابتدایی نیز بیشتر به دلیل آسیب‌هایی بود که کسب‌وکارهای نوآورانه متحمل خواهند شد.

لغو اینماد «بلورین بلاکچین» به عنوان یک استارتاپ در حوزه آموزش و تحلیل صنعت بلاکچین گواه این ادعا است که مرکز تجارت توسعه الکترونیکی حتی با آموزش فناوری‌های نوین دنیا همسو نیست. این سایت که اینمادش لغو شده امکان استفاده از درگاه پرداخت را ندارد و با فصل جدیدی از چالش‌های کسب‌وکارهای نوآورانه روبرو شده است.

لغو اینماد بعد از یک هفته

«امیر موسویان»، مدیرعامل بلورین بلاکچین با تاکید بر اینکه فعالیت این استارتاپ در حوزه تحلیل و آموزش است و لغو اینماد و به واسطه آن مسدود شدن درگاه پرداخت رویه‌ای قانونی نیست، به دیجیاتو گفت: «درخواست دریافت اینماد را قبل از قانون اجباری شدن اینماد ثبت کردیم و نزدیک به یک هفته اینماد روی سایت بلورین بلاکچین فعال بود.»

موسویان با بیان اینکه اینماد سایت، بعد از نزدیک به یک هفته تعلیق شد، گفت: «از تعلیق اینماد با دریافت پیامکی آگاه شدیم. این موضوع در حالی بود که روند کسب‌وکار هیچ تغییری نکرده بود.»

مدیرعامل بلورین بلاکچین با اشاره به اینکه در پاسخ به چرایی حذف اینماد این سایت اعلام شده؛ آموزش، تحلیل و خرید و فروش در حوزه بلاکچین شامل دریافت اینماد نمی‌شود و اینماد به این کسب‌وکارها تعلق نمی‌گیرد، گفت: «هیچ یک از تیکت‌ها از واژه غیرقانونی استفاده نکرده و همواره تاکید بر این است که به این حوزه‌ها اینماد تعلق نمی‌گیرد.»

آموزش غیر قانونی نیست

به گفته او در آخرین تیکت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام شده بلورین بلاکچین در حوزه تحلیل محتوا تولید می‌کند و به این موضوع اینماد تعلق نمی‌گیرد.

موسویان با تاکید بر اینکه جنس فعالیت این سایت بررسی و تحلیل است، گفت: «فعالیت بلورین بلاکچین در حوزه تحلیل شبکه بلاکچین است و این به معنی تحلیل و بررسی فنی و تکنولوژی است. هیچ فعالیتی هم در حوزه خرید و فروش ندارد.»

از سویی دیگر او به شکایت این استارتاپ در دیوان عدالت اداری نیز اشاره کرد و گفت: «در اعتراض خود به دیوان عدالت اداری بر رفتار سلیقه‌ای اینماد تاکید کرده و خواستار پیگیری‌های بعدی در این حوزه شدیم.»

کاهش تعداد کسب‌وکارهای نوآورانه بعد از اینماد اجباری

«محمد مهدی شریعت‌مدار»، رئیس هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک، نیز با بیان اینکه اینماد بعد از آخرین تغییراتی که درباره آن اجرا شد، تبدیل به یک رگولاتور غیر شفاف شده است، گفت: «این عدم شفافیت به این معنی است که اینماد اجازه شروع فعالیت یا تعلیق آن را در دست دارد. این بدترین حالت بازار است و امنیت فعالیت در بازار را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.»

شریعت مدار با اشاره به اینکه پیش از ماجرای اینماد روزانه 800 کسب‌وکار شروع به فعالیت می‌کردند و حالا این عدد به روزی 200 عدد کاهش پیدا کرده، به دیجیاتو گفت: «این ریزش 75 درصدی به گزارش بانک مرکزی اعلام شده و موضوعی بسیار نگران کننده است.»

وجه دوم این روند به گفته شریعت‌مدار آن است که اینماد به گفته حامیانش وارد پالایش کسب‌وکارهای فیشینگ شده است. او با توضیح درباره این موضوع، گفت: «بررسی جریان قانونی کسب‌وکارها آن هم در شرایطی که در حوزه‌های نوآورانه قانون‌گذاری وجود ندارد. در چنین شرایطی مفهوم غیرقانونی بودن هم معنی ندارد.»

قانون‌گذاری به سرعت نوآوری نمی‌رسد

او با اشاره به اینکه استارتاپ بلاکچین بلورین نیز در یکی از همین زمینه‌ها که همچنان قانون‌گذاری و شناخته نشده، فعال است، گفت: «بلاکچین بلورین در حوزه تحلیل داده فعال است و خرید و فروش رمزارز هم انجام نداده است.»

شریعت‌مدار با اشاره به اینکه نکته قابل توجه و سوال برانگیز این است که چرا یک پلتفرم در حوزه خرید و فروش رمزارز امکان فعالیت دارد اما در حوزه آموزش نه، گفت: «مشکل اساسی بر سر این موضوع است که مبنای امکان فعالیت یا عدم فعالیت یک استارتاپ همچنان روشن نیست.»

او در پاسخ به پرسشش دیجیاتو، مبنی بر اینکه آیا پیگری در این حوزه انجام شده یا خیر، گفت: «از روز چهارشنبه با شماره اعلام شده چندین بار تماس گرفته‌ایم و به دلیل در دسترس نبودن شماره (با وجود خط ثابت) همچنان موفق به پیگیری از مسیر عادی نشده‌ایم.»

شریعت‌مدار با تاکید براینکه اگر بخواهیم بر مبنای سیستم مجوزمحور قبلی به فعالیت ادامه دهیم همچنان دچار مشکلاتی خواهیم شد، گفت: «سیستم اقتصاد دیجیتال این امکان را ندارد که با روش‌های مجوز محور و انحصاری قبل ادامه فعالیت دهد و با این شیوه آن را دچار آسیب خواهیم کرد.»

اکوسیستم استارتاپی پشت درهای مجوز

رئیس هیئت مدیره انجمن فین‌تک با تاکید بر اینکه دلیل رشد بازار در 5 تا 6 سال گذشته عدم دخالت مستقیم و عمیق حاکمیت بوده است، گفت: «امروز با تغییر ماهیت اینماد شاهد رگولاتوری هستیم که حداقلی عمل نمی‌کند و حتی چارچوب تعیین نمی‌کند؛ بلکه به صورت پیشینی اعلام کرده که باید مجوزی را از نهادی نامعلوم دریافت کنید.»

به گفته او این روند به این معنی است که اکوسیستم استارتاپی را پشت درهای مجوز محور نگه داشته‌ایم و اجازه توسعه فعالیت به آنها نمی‌دهیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا اساسا مجوزی درباره حوزه تحلیل بازارهای دیجیتال وجود دارد یا خیر، گفت: «اگر به وزارت ارشاد یا وزارت علوم مراجعه کنید و درخواست چنین مجوزی داشته باشید، هیچ پاسخی به شما نخواهند داد و حتی با روند دارایی‌های دیجیتال آنطور که باید آشنایی ندارند.»

سرعت بی‌پایان مهاجرت با اقدامات انقباضی

شریعت‌مدار با تاکید بر اینکه نمی‌توان انتظار داشت در حوزه نوآوری که هرروز موضوعی تازه متولد می‌شود به قانون‌گذاری متکی بود، گفت: «حاصل این روند چیزی نخواهد بود مگر مهاجرت بیشتر و بیشتر افراد.»

به باور او گام‌های ابتدایی شروع کسب‌وکار نوآورانه از هر شهروند ایرانی صلب شده و امکان پیشبرد ایده‌های جدید نیست.

کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف فناوری نزدیک به یک سال است که مدام از آسیب‌ها اجباری شدن اینماد می‌گویند، از طرفی دیگر نماینده وزیر اقتصاد در نشست مشترکی که هفته گذشته برگزار شده بود بر آسیب‌های این اجبار بر تجارت الکترونیکی کشور تاکید کرده بود و حالا همچنان مرکز توسعه تجارت الکترونیک بر این اجبار مصمم است و باید همچنان منتظر آینده روند کاری کسب‌وکارهای نوآورانه باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • مهزیار عظیم زاده
    مهزیار عظیم زاده | ۱۲ دی ۱۴۰۰

    چرا باید هر روز اعتراض کنن،؟ چرا واقعاً این کارو میکنن؟ خیلی درد داره که قانون عقب بمونه حالا میفهمیم. بعدشم برای وی شفاف سازی رو محدود کردن؟ داستان چیه باز؟ کارزار بزارین!

مطالب پیشنهادی