اختصاص بنزین به افراد به جای خودروها؛ آری یا نه؟

اختصاص بنزین به افراد به جای خودروها؛ آری یا نه؟

طرح جدید دولت در خصوص اختصاص ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به هر کارت ملی در حالی مطرح شده است که ابهامات فراوانی در خصوص نحوه‌ی پیاده‌سازی این طرح و مزایا و معایب آن وجود دارد.

به هر صورت دولت قصد دارد با اینکار دیگر به خودروها یارانه بنزین اختصاص ندهد و این یارانه را راهی جیب افراد کند.

این طرح قرار است در ابتدا در کیش‌ و قشم پیاده‌سازی شده و در صورت اجرای موفقیت‌آمیز به کل کشور سرایت کند.

اگرچه هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست اما قرار است ساز و کاری راه‌اندازی شود تا یارانه پرداخت شده در این حوزه قابل خرید و فروش باشد تا افرادی که خودرو ندارند بتوانند این یارانه را به مابقی افراد و یا حتی به دولت بفروشند.

مزایا و معایب اختصاص ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به هر کارت ملی

بررسی آمارهای منتشر شده در این خصوص نشان می‌دهد که در حال حاضر تنها ۴۸ درصد از جمعیت کل کشور به واسطه داشتن خودرو یارانه بنزین دریافت کرده و ۵۲ درصد دیگر سهمی در این خصوص ندارند.

مدافعان این طرح که بیشتر در دولت مشغول به کار بوده و یا طرفدار سیاست‌های اجرایی دولت هستند می‌گویند اختصاص بنزین به افراد به جای خودروها سبب خواهد شد که کل جمعیت کشور از یارانه بنزین بهره برده و در این حالت دیگر متموّلان نیستند که از حمایت‌های دولتی برخوردار خواهند شد.

در حال حاضر دولت سالانه ۳۶۵ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین به مالکان خودروها اختصاص می‌دهد که تنها ۴۸ درصد از جمعیت کشور این یارانه را به واسطه برخورداری از خودرو دریافت می‌کنند.

مخالفان طرح مذکور اما اختصاص یارانه نقدی به افراد را اشتباه خوانده و معتقد هستند که این کار موجب افت اقتصاد شده و بر میزان تورم فعلی کشور می‌افزاید.

مخالفان حتی مدعی هستند که افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خصوص بنزین تا بهای ۳ هزار تومان زیان کمتری را نسبت به طرح پیشنهادی از سوی دولت به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.

مخالفان می‌گویند اختصاص یارانه نقدی بنزین به افراد سبب خروج آن‌ها از فقر نشده و ثروتی را با خود به همراه نخواهد آورد. یارانه بنزین باید در راستای ایجاد  اشتغال، تولید و درآمد صرف شده تا سبب افزایش ثروت و خروج مردم از فقر شود. 

به عقیده آن‌ها اختصاص یارانه آن‌هم یارانه نقدی به افراد اوضاع را وخیم‌تر کرده و سبب می‌شود که رکود و تورم بیشتری در فضای اقتصادی کشور جاری شود.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato