وزارت ارتباطات در نامه به مارک زاکربرگ، سانسور در اینستاگرام را محکوم کرد

وزارت ارتباطات در نامه به مارک زاکربرگ، سانسور در اینستاگرام را محکوم کرد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای خطاب به مدیران پلتفرم‌های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر مرتبط با «قاسم سلیمانی» در اینستاگرام، خواستار پایان دادن به این سانسور و بازگرداندن حساب‌ها و پست‌های تعلیق شده در پی اعمال این سیاست شد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم‌زمان با دومین سالگرد شهادت قاسم سلیمانی و افزایش دوباره حذف و سانسور مطالب مرتبط با او در شبکه اجتماعی اینستاگرام، مدیرکل حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای خطاب مدیران متا و اینستاگرام ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار توضیح این پلتفرم‌ها درباره این سیاست غیرقانونی برای کاربران شده است.

وزارت ارتباطات در این نامه اعلام کرده تعلیق این اکانت‌ها و به اصل بی‌طرف بودن اینترنت ضربه می‌زند. این وزارتخانه در این نامه تاکید کرده که اینستاگرام و این سیاست اخیرش به صورت اخلاقی و فلسفی غیرقابل قبول است. وزارت ارتباطات در نامه خود ۳ خواسته مهم داشته و گفته که در وهله اول باید توضیحات کافی درباره این سیاست غیرسازنده ارائه شود و در ثانی تمام اکانت‌های حذف یا معلق شده و پست‌های حذف شده بازیابی شود. در آخر نیز وزارت ارتباطات خواسته که اطمینانی حاصل شود تا چنین اتفاقاتی در آینده رخ ندهد.

این نامه که خطاب به «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل شرکت متا پلتفرم کورپوریشن نوشته‌شده و رونوشت آن برای «آدام موسری»، رئیس اینستاگرام و «جسیکا روزن وورسل»، رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده ارسال‌شده آمده است که «حذف و سانسور تصاویر و مطالب مرتبط با شهید قاسم سلیمانی، با هیچ‌یک از معیارهای بین‌المللی سازگاری ندارد.»

در این نامه اعلام شهد که مدیران اینستاگرام باید به نظر میلیو‌ن‌ها کاربر احترام بگذارند و به این سانسور پایان بدهند. وزارت ارتباطات گزید‌ه‌ای از متن نامه را منتشر ساخته که به شرح زیر است:

«موضوع این نامه دفاع از حقوق میلیون‌ها کاربر ایرانی و علاقمندان به ایران در یکی از پلتفرم‌های تحت مدیریت جنابعالی است، کاربرانی که به ناحق و بدون هیچ توجیه منطقی، از گرامیداشت قهرمان ترور شده خود، یعنی ژنرال قاسم سلیمانی که پرچمدار مبارزه با تروریزم و خشونت در جهان بود، به شکل بی‌سابقه‌ای منع شده‌اند.اکانت کاربرانی که تحت تاثیر این سانسور شدید قرار گرفته‌اند صرفا با دریافت پیامی مبنی بر اینکه «شما مقررات و چارچوب‌های پلتفرم را نادیده گرفته‌اید» حذف شده و هیچ توضیحی در این خصوص و هیچ راهنمایی برای نحوه بازیابی اکانت به آنها داده نشده است. تا لحظه نگارش این نامه، هیچ کدام از رسانه‌های خبری ایالات متحده خبر این سانسور گسترده اینستاگرام علیه کاربران خود را منعکس نکرده‌اند و تاکنون هیچ کسی از سوی اینستاگرام هم منطق حاکم بر این اقدام غیرقانونی را توضیح نداده است.»

در پایان نامه آمده که ایران منتظر دریافت پاسخ فوری متا و اینستاگرام در این خصوص است.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato