ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس سازمان غذا و دارو از ممنوعیت واردات واکسن کرونا خبر داد

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد واردات واکسن کرونا ممنوع شده است. به گفته وی تولیدات داخلی کفاف نیاز کشور از جمله دز سوم را خواهد داد. اظهارات وی درباره تکیه بر واکسن تولیدی ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۳ دی ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۴

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد واردات واکسن کرونا ممنوع شده است. به گفته وی تولیدات داخلی کفاف نیاز کشور از جمله دز سوم را خواهد داد. اظهارات وی درباره تکیه بر واکسن تولیدی داخلی در حالی است که واکسن‌های تولیدی ایران هنوز نه تنها تاییدیه بین‌المللی ندارند، بلکه بنا به اظهارات پیشین خود این مقام مسئول، هنوز مدارک علمی بر اساس مستندات مجامع بین‌المللی همانند سازمان بهداشت جهانی برای آن‌ها تهیه نشده است.

«بهرام دارایی»، رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه مراسم آغاز فاز سوم آزمایش بالینی واکسن نورا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه میزان از سبد واکسیناسیون ما را واکسن‌های ایرانی تشکیل می‌دهد، گفت: «هیچ گونه وارداتی از خارج از کشور نداریم.»

او این سوال که آیا واردات واکسن ممنوع شده است را تایید کرد و افزود: «در حال حاضر کاملا به تولید داخل متکی هستیم و تولید داخل کفاف نیاز ما از جمله دز سوم را خواهد داد.»

دارایی در ادامه به وضعیت تاییدیه واکسن‌های ایرانی اشاره کرد و گفت:

«برای تاییدیه‌های بین المللی یکسری مدارک علمی نیاز است که واکسن‌های داخلی متناسب با پیشرفتی که داشته‌اند مدارک شان ارسال شده است. در خصوص واکسن برکت پیشرفت خوبی داشته‌ایم و درباره بقیه واکسن‌ها هم مدارک ارسال می‌شود. در هر حال بررسی مدارک علمی زمانبر است و امیدواریم به زودی بتوانیم تاییدیه بین المللی را برای واکسن سازان داخلی بگیریم.»

وی با بیان اینکه واکسن سازان ظرفیت بالایی دارند، اظهار داشت به آن‌ها توصیه کرده‌اند تا با حداکثر ظرفیت تولید نکنند: «آن چیزی که ما نیاز داریم سطح کمتری از ظرفیت آن‌هاست که در ماه می‌توانند حداقل تا 15 میلیون دز واکسن بدهند که نیاز ما را هم پوشش می‌دهد.»

cine

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا واکسن‌های داخلی با کندی وارد چرخه مصرف می‌شوند، افزود:

«تولید یک بحث است، اما بحث دیگر مربوط به تاییدیه‌ها، نظارت‌ها و فاز‌های مختلفی است که جنبه بالینی هم دارد و این برای ما بسیار مهم است و نمی‌شود آن‌ها را حذف کرد، اما می‌شود روند بررسی را تسریع کرد و این دقت نظر و بررسی‌های دقیق و موشکافانه کمک می‌کند واکسن ما در عرصه‌های بین المللی هم زودتر پذیرفته شود تا مشکلی از این بابت نداشته باشیم.»

گفتنی است وزیر بهداشت حدود یک ماه پیش از «تلاش برای توقف واردات واکسن کرونا» و «تکیه بر توان داخلی» خبر داده بود. برخی رسانه‌ها گمانه زنی کردند که تصمیم اخیر در پی انتقاد شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا پیرامون عدم حمایت دولت از آنها بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی