ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کرونا امیکرون تا 3.7 برابر بیشتر از گونه دلتا افراد واکسینه را مبتلا می‌کند

پژوهش محققان دانمارک حاکی از آن است که ویروس کرونا در گونه امیکرون در میان افرادی که واکسن زده‌اند 2.7 تا 3.7 برابر مسری‌تر از گونه دلتاست. با این حال، افرادی که دوز تقویتی را ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰

پژوهش محققان دانمارک حاکی از آن است که ویروس کرونا در گونه امیکرون در میان افرادی که واکسن زده‌اند 2.7 تا 3.7 برابر مسری‌تر از گونه دلتاست. با این حال، افرادی که دوز تقویتی را زده باشند کمتر ویروس را سرایت می‌دهند. به‌علاوه، ریسک بستری شدن با ابتلا به امیکرون نصف گونه دلتا اعلام شده است.

به گزارش رویترز، محققان دانشگاه کپنهاگ، شرکت Statistics Denmark و موسسه ملی سرم دانمارک در تحقیقی که هنوز به همتاداوری نرسیده، اعلام کرده‌اند که کرونا امیکرون در دور زدن سیستم ایمنی افرادی که واکسن زده‌اند بهتر از گونه دلتا عمل می‌کند، به همین دلیل این جهش با سرعت بسیار بیشتری در حال سرایت است.

پژوهشگران دانمارکی با بررسی حدود 12 هزار خانواده در اواسط ماه دسامبر دریافتند که واریانت امیکرون در مقایسه با دلتا 2.7 تا 3.7 برابر بیشتر در افراد واکسینه شده بیماری ایجاد می‌کند. محققان می‌گویند دلیل قدرت بالای ویروس در سرایت بین افراد به خاطر همین توانایی در دور زدن سیستم ایمنی است.

کرونا امیکرون شدت بیماری کمتری دارد

تاکنون حدود 78 درصد از دانمارکی‌ها دو دوز واکسن را زده‌اند ولی فقط 48 درصد آن‌ها دوز تقویتی را دریافت کرده‌اند. 80 درصد شهروندان از واکسن شرکت فایزر و بیون‌تک استفاده کردند. پژوهشگران مدعی‌اند که افراد با زدن دوز تقویتی می‌توانند احتمال انتقال همه انواع ویروس کرونا را پایین بیاورند.

«تیرا کراوس»، مدیر فنی موسسه ملی سرم دانمارک مدعی است که سویه امیکرون با وجود قدرت سرایت بالا ظاهرا بیماری ملایم‌تری ایجاد می‌کند. او با اشاره به نصف شدن خطر بستری با این گونه جدید افزود: «با وجود اینکه امیکرون همچنان می‌تواند به سیستم بهداشت ما فشار بیاورد، ولی همه شواهد حاکی از آن هستند که شدت این بیماری کمتر از گونه دلتاست.»

پژوهش دانمارک نشان می‌دهد که از میان 93 بیماری که در اواخر ماه دسامبر با گونه امیکرون راهی بیمارستان شدند، کمتر از 5 نفر به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کردند. کراوس می‌گوید: «این شرایط می‌تواند همان چیزی باشد که ما را از عالم‌گیری خارج می‌کند، این وضعیت می‌تواند به آخرین موج کرونا تبدیل شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی