ترکمنستان بار دیگر دستور مهار «دروازه آتش» را صادر کرد

ترکمنستان بار دیگر دستور مهار «دروازه آتش» را صادر کرد

رهبر ترکمنستان به تازگی به متخصصان مربوطه دستور داده است تا بالاخره آتش «دروازه جهنم» را خاموش کنند. اکنون پنجاه سال است که این دهانه گاز طبیعی در آتش خود می‌سوزد و به جاذبه گردشگری ترکمنستان تبدیل شده است. قربانقلی بردی‌محمدف، رئیس جمهور وقت ترکمنستان، روز گذشته در تلویزیون ملی این کشور با اظهار نگرانی‌های زیست‌محیطی و اقتصادی نسبت به این پدیده گفت که آتش دروازه جهنم در بیابان قره‌قوم باید خاموش شود.

این آتش از سال ۱۳۵۰ شمسی/۱۹۷۱ میلادی به دلیل حفاری‌های شوروی در این منطقه تاکنون روشن مانده است. بردی‌محمدف قبلا نیز در سال ۱۳۸۹ شمسی/۲۰۱۰ میلادی ابراز نگرانی کرده بود و به متخصصان حوزه محیط‌زیست گفته بود تا راهی برای خاموش کردن آن پیدا کنند. او گفت که این دهانه که ساخته بشر است، روی محیط‌زیست و سلامت مردم آن منطقه تاثیرات مخربی دارد.

مطلب پیشنهادی:انسان‌ها به زودی می‌توانند با نهنگ‌ها صحبت کنند انسان‌ها به زودی می‌توانند با نهنگ‌ها صحبت کنند

او همچنین افزود: «ما در حال از دست دادن منابع طبیعی ارزشمندی هستیم که استفاده از آن‌ها می‌تواند منافع قابل‌توجهی داشته باشد و برای بهبود زندگی مردم خودمان استفاده شود.» به همین خاطر، بردی‌محمدف به مسئولان دستور داد تا راه‌حلی برای خاموش کردن آن پیدا کنند.

دهانه دروازه جهنم در سال ۱۳۵۰ شمسی/۱۹۷۱ میلادی به دلیل حادثه‌ای در حفاری این منطقه به وجود آمد. در حالی که نیروهای شوروی این ناحیه را برای استخراج نفت کاوش می‌کردند، زمین مجاور دکل حفاری و تاسیسات جانبی ریزش کرد و این غار گازی کشف شد. با این اتفاق، مقدار زیادی از گاز متان در هوا پخش شد و شوروی برای جلوگیری از آسیب آن به مردم منطقه، گاز درون حفره را آتش زد تا بسوزد.

حالا پنجاه سال است که این آتش می‌سوزد و هنوز تمام نشده است. اقدامات قبلی برای خاموش کردن آن نیز بی فایده بوده و تاکنون کسی قادر به مهار این آتش نشده است. این دهانه ۲۰ متر عمق و ۷۰ متر عرض دارد و تبدیل جاذبه گردشگری برای شوروی سابق و ترکنستان امروزی شد.

مطلب پیشنهادی:صندوق مالی جف بزوس ۴۴۳ میلیون دلار برای حفاظت از آب‌وهوا اختصاص می‌دهد صندوق مالی جف بزوس ۴۴۳ میلیون دلار برای حفاظت از آب‌وهوا اختصاص می‌دهد
نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato