کاوشگر چین برای اولین بار توانست از نزدیک وجود آب در ماه را تایید کند

کاوشگر چین برای اولین بار توانست از نزدیک وجود آب در ماه را تایید کند

ماه‌نشین «چانگ ای 5» چین موفق شده برای اولین بار از نزدیک شواهد وجود آب در سطح ماه را مشاهده کند. این کاوشگر تصاویری را از خاک ماه ثبت کرده و متوجه وجود مولکول‌های آب (H2O) و هیدروکسیل (OH) شده است.

دانشمندان چینی با انتشار مقاله‌ای در مجله Science Advances نتایج تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند. آن‌ها با بررسی تصاویر و داده‌های طیفی گردآوری شده توسط چانگ ای 5، به این کشف مهم دست یافتند. داده‌های حاصل از بازتاب طیفی توسط طیف‌سنج مواد معدنی این کاوشگر به دست آمده که از نور مرئی و فروسرخ برای تحلیل ترکیب مواد معدنی بخش‌های مختلف سطح ماه استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی:راه‌اندازی خط تولید ب‌ام‌و X5 در چین بخاطر استقبال بسیار زیاد مشتریان منطقه‌ای راه‌اندازی خط تولید ب‌ام‌و X5 در چین بخاطر استقبال بسیار زیاد مشتریان منطقه‌ای

آب روی ماه به واسطه نحوه جذب نور توسط مولکول‌ها شناسایی می‌شود. با این حال، یکی از چالش‌های شناسایی آب بر مبنای نور فروسرخ تغییر مشاهدات بخاطر گرمای سطح ماه است. ولی محققان این مشکل را با یک مدل اصلاح حرارتی برطرف کردند.

چین برای اولین بار از نزدیک در ماه آب مشاهده کرد

نتیجه تحقیقات آن‌ها به وضوح نشان داد که آب در خاک و سنگ‌های سبک و متخلخل ماه وجود دارد. البته مقدار آن بسیار کم است. محققان می‌گویند تراکم آب در خاک 120 بخش در میلیون و در سنگ‌های ماه 180 بخش در میلیون برآورد شده است. این مقدار معادل 120 گرم آب در 1 تن خاک و 180 گرم آب در 1 تن سنگ است.

دانشمندان باور دارند که آب موجود در خاک ماه می‌تواند ناشی از طوفان‌های خورشیدی باشد، اما آب موجود در سنگ‌ها احتمالا از منبع ناشناخته‌ای در زیر سطح ماه به وجود آمده است. کاوشگر چانگ ای 5 حالا نمونه‌هایی را از سطح ماه گردآوری کرده تا به دانشمندان روی زمین تحویل دهد.

مطلب پیشنهادی:دانشمندان چینی همجوشی هسته‌ای پایدار را یک قدم به واقعیت نزدیکتر کردند دانشمندان چینی همجوشی هسته‌ای پایدار را یک قدم به واقعیت نزدیکتر کردند

در گذشته هم شواهدی مبنی بر وجود آب در ماه ارائه شده بود، اما این نتیجه‌گیری‌ها بر اساس نمونه‌های آورده شده به زمین یا مشاهدات مداری بود. حالا این کاوشگر چینی برای اولین بار توانسته روی خود ماه وجود آب را تایید کند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato