ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تصاویر شگفت‌انگیز ماهواره‌ای از فوران آتشفشان تونگا

در روز گذشته، آتشفشانی زیردریایی در نزدیکی کشور تونگا در اقیانوس آرام فوران کرد و شدت آن به قدری زیاد بود که بلافاصله احتمال خطر سونامی در هاوایی، آلاسکا و تمام ساحل غربی ایالات متحده ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۲۷ دی ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۰

در روز گذشته، آتشفشانی زیردریایی در نزدیکی کشور تونگا در اقیانوس آرام فوران کرد و شدت آن به قدری زیاد بود که بلافاصله احتمال خطر سونامی در هاوایی، آلاسکا و تمام ساحل غربی ایالات متحده اعلام شد که بیش از ۴۸۰۰ کیلومتر از این آتشفشان فاصله دارند. سرویس ملی هواشناسی ایالات متحده ساعاتی پس از فوران هشدار خطر هاوایی را لغو کرد، اما این هشدار را همچنان برای آلاسکا و ساحل غربی نگه داشت.

با این حال، شرایط کشور تونگا به اقدامات لحظه‌ای بیشتری نیاز داشت. این کشور از جزایر پلینزی به شمار می‌رود و در ۲۴۰۰ کیلومتری شمال نیوزلند قرار دارد. فوران آتشفشان به کابل اینترنتی که از فیجی به تونگا کشیده می‌شد، آسیب زد و باعث شد تا اینترنت کل کشور قطع شود. با این حال، تصاویری که مردم و ماهواره‌ها از این پدیده ثبت کردند، نفس‌گیر است و بزرگی این فوران را به خوبی نشان می‌دهد.

البته به دلیل اینکه برای دقایقی تمام اینترنت کشور قطع شد، تعیین صحت برخی از ویدئوهایی که تهیه شده و هم کنون در سراسر اینترنت دست به دست می‌شود کار سختی است. اما صفحه سرویس زمین‌شناسی تونگا در فیسبوک اخبار موثق و هشدارهای لازم را هر لحظه به اشتراک می‌گذارد.

در همین حال، تصاویر ماهواره‌ای از این فوران، بزرگی و شدتش را به وضوح نشان می‌دهد. این انفجار کاملا از فضا مشخص بود و برخی ماهواره‌ها توانستند شکل قارچی خاکستر آن را ثبت کنند که در بالای آسمان ابری اقیانوس آرام شکل می‌گیرد.

این آتشفشان که Hunga Tonga-Hunga Ha'apai نام دارد، فقط ۳۲ کیلومتر از ساحل تونگا فاصله دارد و فوران دیروز، یکی از سه فوران آن در هفته گذشته بوده است. در ۲۳ دی ۱۴۰۰، فوران کوچکی رخ داد، اما در ۲۹ آذر ۱۴۰۰ فورانی اتفاق افتاد که تقریبا تمام هفته ادامه داشت. پس از این فوران‌ها حتی اندازه جزیره بزرگتر شده و شکل آن تغییر کرده است.

آثار این فوران در ایالات متحده خفیف‌تر بوده است و وجود هر اثری در چنین فاصله‌ای از منبع این پدیده، خبر از عظمت آن می‌دهد. در ادامه این آثار، برخی از قسمت‌های کالیفرنیا تخلیه شد و سیل خفیفی در سواحل آن رخ داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی