ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل
کسب و کار

دادگاه کالیفرنیا: کارمندان گوگل می‌توانند درباره تجربیات خود در این شرکت حرف بزنند

شرکت‌های فناوری احتمالا باید قرارداد کارمندان خود را اصلاح کنند، چون یک قاضی در کالیفرنیا در حکمی مدعی شده که توافق عدم افشای گوگل برخلاف قوانین این ایالت است و حق آزادی بیان نیروی کار ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

شرکت‌های فناوری احتمالا باید قرارداد کارمندان خود را اصلاح کنند، چون یک قاضی در کالیفرنیا در حکمی مدعی شده که توافق عدم افشای گوگل برخلاف قوانین این ایالت است و حق آزادی بیان نیروی کار را محدود می‌کند.

به گزارش واشنگتن پست، یک قاضی در کالیفرنیا در حکمی اعلام کرده که توافق‌نامه محرمانگی گوگل ناقض قوانین کارگری در این ایالت است. ظاهرا در بخشی از این توافق‌نامه گفته شده که کارمندان نمی‌توانند راجع به کار خود با سایر کارفرمایان بالقوه صحبت کنند. این ماده که تحت عنوان قرارداد عدم رقابت شناخته می‌شود، مغایر با قوانین ایالتی کالیفرنیاست.

گوگل قبلا از یک قاضی خواسته بود ادعاهای کارمندان در این زمینه را رد کند چون مدعی بود که قوانین فدرال بر قوانین ایالت کالیفرنیا ارجحیت دارند. ولی دادگاه تجدیدنظر درخواست این شرکت را رد کرد، چون باور داشت که قوانین ایالتی به شکل بهتری از حق آزادی بیان برای صحبت درباره تجارب کاری محافظت می‌کنند.

گوگل

گوگل نباید جلوی آزادی بیان کارمندان را بگیرد

بر اساس این حکم جدید کارمندان همچنان نمی‌توانند درباره اسرار تجاری شرکت صحبت کنند، ولی قادر خواهند بود تا تجارب کاری خود را بیان کنند و بدون ترس از شکایت شرکت به دنبال مناصب شغلی بهتر باشند. به‌علاوه، قربانیان تعرض و آزارهای جنسی هم راحت‌تر می‌توانند به دلایل ترک شغل قبلی خود اشاره کنند. قوانین کالیفرنیا قبلا مشخص کرده بود که توافق‌نامه‌های عدم افشا نمی‌توانند مانع از صحبت در این باره شوند.

این حکم می‌تواند اثر گسترده‌تری بر شرکت‌های دره سیلیکون داشته باشد. مشاور حقوقی شرکت QH Law Partner می‌گوید بسیاری از شرکت‌های فناوری چنین قوانینی را در قراردادهای خود دارند. ولی با این حکم به نظر می‌رسد که همه شرکت‌های دره سیلیکون باید توافق‌نامه‌های خود را اصلاح کنند و به کارمندانشان اجازه دهند تا در صورت تمایل با سایر کارفرمایان گفتگو داشته باشند و درباره تجارب کاری ناخوشایندشان صحبت کنند.

گوگل هنوز به این حکم واکنشی نشان نداده و اعلام نکرده که برنامه‌ای برای اعتراض به آن خواهد داشت یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی