مجموعه هتل زنجیره‌ای از ترس باج‌افزارها، ویندوز را ترک و به کروم OS مهاجرت کرد

مجموعه هتل زنجیره‌ای از ترس باج‌افزارها، ویندوز را ترک و به کروم OS مهاجرت کرد

هتل زنجیره ای Nordic Choice در ماه دسامبر 2021 با یک حمله باج‌افزاری بزرگ روبرو شد. این گروه 72 ساعت پس از حمله، کامپیوترهای 212 هتل خود در 5 کشور مختلف را از ویندوز به سیستم عاملی شبیه کروم اواس منتقل کرد.

زمانی که هکرها به هتل های زنجیره ای Nordic Choice حمله کردند، این گروه فرآیند مهاجرت از ویندوز به CloudReady را که شبیه کروم اواس است، آغاز کرده بود. ولی به دنبال این حمله، آن‌ها سرعت این فرآیند را افزایش دادند و 72 ساعت بعد از آغاز حمله، 2000 کامپیوتر در 212 هتل بین‌المللی خود را به اکوسیستم گوگل بردند. این شرکت ظاهرا از تصمیم خود راضی است و حداقل در آینده نزدیک قصد بازگشت به اکوسیستم ویندوز را ندارد.

Nordic Choice در پی حمله هکرها دسترسی به فایل‌های خود را از دست داد و مجبور شد شبکه‌اش را از دسترس خارج کند. آن‌ها در نهایت مجبور شدند باج درخواستی هکرها را بپردازند تا فایل‌های خود را پس بگیرند و اجازه ندهند که اطلاعاتشان افشا شود.

سیستم عامل CloudReady

هتل زنجیره ای Nordic Choice از قبل آماده مهاجرت به کروم اواس بود

در نتیجه این حمله، کارکنان هتل‌ها مجبور شدند مانند سالیان دور به استفاده از قلم و کاغذ روی بیاورند و سیستم قفل‌گشایی درب اتاق‌ها با کارت‌های هوشمند را غیرفعال کنند. از سوی دیگر مسئولان «نوردیک چویس» با همکاری گوگل سرعت مهاجرت به این سیستم‌های جدید را افزایش دادند.

این شرکت با ترک ویندوز به سراغ سیستم عامل متن باز CloudReady رفت که تجربه‌ای شبیه کروم‌بوک‌ها را روی سیستم عامل کرومیوم به ارمغان می‌آورد. CloudReady در آینده قرار است به یک نسخه رسمی کروم اواس تبدیل شود.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که در اکوسیستم ویندوز باج‌افزارهای بسیاری وجود دارد. به گزارش VirusTotal، حدود 95 درصد حملات باج‌افزاری در سیستم عامل مایکروسافت انجام می‌شوند و هر کسی که اخبار این سیستم عامل را دنبال کرده باشد، حتما با تعدادی از این حملات آشنایی دارد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.