سخنگوی گمرک: واردات گوشی بالای 600 دلار فعلا ادامه دارد

سخنگوی گمرک: واردات گوشی بالای 600 دلار فعلا ادامه دارد

سخنگوی گمرک اعلام کرد واردات روند واردات گوشی با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار ادامه دارد و هر گونه تغییر در این وضعیت به سیاست‌های تجاری و بازرگانی کشور وابسته است. به گفته او هنوز چیزی در این باره تصویب نشده است.

روز گذشته رئیس کل گمرک در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: «سال آینده واردات موبایل و خودرو بیشتر از 600 دلار حذف می‌شود.»

اما «روح الله لطیفی»، سخنگوی گمرک این اظهارات را رد کرده و گفت:

«رئیس کل گمرک در نشست (دیروز) با اعضای اتاق بازرگانی ایران، هرگونه تصمیمی در خصوص واردات کالا‌ها و تعیین ماخذ عوارض آن‌ها به ویژه خودرو و موبایل را در بودجه سال آینده، بر درآمد‌های گمرک موثر دانست. با مصوبه قانون بودجه سال آتی و طی شدن تشریفات تصویب با ابلاغ دولت به گمرک قابل اجرا خواهد بود و تا این لحظه در این خصوص تصمیمی اخذ نشده و روند بررسی لایحه بودجه در مجلس در حال انجام است و هنوز به قانون تبدیل نشده است.»

به گفته وی واردات خودرو و موبایل‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، به سیاست‌های تجاری و بازرگانی کشور وابسته است و گمرک تابع سیاست‌های سایر سازمان‌های سیاست‌گذار و مصوبات مجلس در خصوص واردات این کالا‌ها در بودجه سال آینده است تا هر آنچه مصوب شده و به گمرک برای اجرا ابلاغ کنند را انجام دهد.

لطیفی با بیان اینکه در حال حاضر برای گوشی های تلفن همراه با ارزش بالای ۶۰۰ دلار حقوق عوارض ۱۲ درصدی اعمال می شود اظهار داشت همچنان روند واردات ادامه دارد و منعی برای ورود آن وجود ندارد: «ضمنا در متن لایحه بودجه که در مجلس شورای اسلامی در دست رسیدگی و در زمینه محدودیت، ممنوعیت یا تغییر ماخذ و تعرفه ها تصمیمی گرفته نشده است.»

گفتنی است در متن لایحه بودجه که در مجلس شورای اسلامی در دست رسیدگی است، هیچ اشاره‌ای به تعرفه ۱۲ درصدی واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار که به خواست مجلس در بودجه ۱۴۰۰ قرار گرفته بود، نشده است. در واقع هنوز مشخص نیست چه تعرفه‌ای برای واردات این گوشی‌ها در نظر گرفته شده است. شنیده‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که شاید تعرفه ۱۲ درصدی به گوشی‌های بالای ۶۰۰ یورو اختصاص پیدا کند و نه ۶۰۰ دلار، هرچند هنوز هیچ چیز به طور دقیق مشخص نیست.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.