ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسپاتیفای
تکنولوژی

اسپاتیفای صدرنشین پلتفرم‌های پخش موسیقی در جهان؛ اپل موزیک در جایگاه دوم

طبق گزارش جدید شرکت تحقیقاتی سرگرمی MIDiA Research سرویس‌های پخش موسیقی در سه ماهه دوم سال گذشته همچنان روند رو به رشد خود را ادامه داده‌اند و اسپاتیفای با در اختیار داشتن 31 درصد سهم ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۱

طبق گزارش جدید شرکت تحقیقاتی سرگرمی MIDiA Research سرویس‌های پخش موسیقی در سه ماهه دوم سال گذشته همچنان روند رو به رشد خود را ادامه داده‌اند و اسپاتیفای با در اختیار داشتن 31 درصد سهم این بازار، همچنان رهبر اصلی سرویس‌های پخش موسیقی محسوب می‌شود و اپل موزیک در جایگاه دوم قرار دارد.

طبق گزارش منتشر شده، تعداد کاربرانی که از خدمات سرویس‌های پخش موسیقی استفاده می‌کنند به سرعت در حال افزایش است. در سه ماهه دوم سال 2021، تعداد کل مشترکین این پلتفرم‌ها در مجموع 523.9 میلیون نفر بوده است که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال 2020 افزایش 26.4 درصدی را دنبال کرده است.

اسپاتیفای

در حالی که اسپاتیفای با سهم 31 درصدی خود برترین پلتفرم موسیقی سه ماهه دوم سال گذشته بوده، اپل موزیک 15 درصد از اشتراک‌های پلتفرم موسیقی جهانی را به خود اختصاص داده است، بنابراین سهم آن از 78 میلیون کاربر اشتراکی نیز فراتر رفته است. با این وجود، سرویس پخش موسیقی اپل فاصله بسیار زیادی با اسپاتیفای دارد.

کاهش سهم بازار اسپاتیفای

رقیب اصلی اپل یعنی Spotify تا سه ماهه دوم سال 2021 بیش از 160 میلیون کاربر اشتراکی داشته است، یعنی دو برابر سرویس اپل. با این وجود، نکته مهم اینکه سهم بازار اسپاتیفای از 34 درصد در سال 2019 به 33 درصد در سال 2020 و اکنون به 31 درصد در سال 2021 کاهش یافته است. در حالی که هنوز هیچ خطری سهم این پلتفرم را تهدید نمی‌کند، اما مطمئنا برخی کاربران آن جذب سرویس‌های رقیب شده‌‌اند.

هرچند سرویس موسیقی آمازون با سهم 13 درصدی خود به همراه «تنسنت موزیک» پس از اپل موزیک قرار دارند، اما MIDiA در تحقیقات خود اشاره می‌کند «یوتیوب موزیک» که اکنون 8 درصد سهم بازار را دارد، برای دومین سال متوالی بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص داده است.

در نهایت باید به این نکته توجه داشت که هرچند تعداد کلی مشترکین سرویس‌های پخش موسیقی افزایش یافته است، اما این موضوع دلیل بر افزایش درآمد سرویس‌ها نمی‌شود. زیرا برخی مشترکین از طرح‌های مربوط به خانواده یا بسته‌های خاص با قیمت‌های کمتر استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی