مارک زاکربرگ: متا سریع‌ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی جهان را می‌سازد

مارک زاکربرگ: متا سریع‌ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی جهان را می‌سازد

«مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا (فیسبوک سابق) ادعا کرد که این شرکت به عنوان بخشی از برنامه‌های خود برای ساخت متاورس، در حال ساخت سریع ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی جهان است.

بنیانگذار فیسبوک توضیح می‌دهد که متاورس، مفهومی که دنیای واقعی و دیجیتال را از طریق واقعیت مجازی و واقعیت افزوده با یکدیگر ترکیب می‌کند، به قدرت محاسباتی «زیادی» نیاز دارد و ابرکامپیوتر هوش مصنوعی این شرکت که با نام AI Research SuperCluster (RSC) شناخته می‌شود، در حال حاضر پنجمین ابرکامپیوتر جهان از نظر سرعت است.

زاکربرگ در پست وبلاگ فیسبوک نوشت:

تجربیاتی که ما برای متاورس ایجاد می‌کنیم، به قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد و RSC مدل‌های هوش مصنوعی جدیدی را فعال می‌کند که می‌توانند از هزاران میلیارد نمونه بیاموزند، صدها زبان را بفهمند و مواردی دیگر.»

ابرکامپیوتر

هوش مصنوعی سبک معماری اصولی مغز را به شکل کامپیوتری شبیه‌سازی می‌کند و در حجم وسیعی از داده‌ها قادر به پردازش و شناسایی الگوهای مشخص شده‌ای است. در همین حال، متا مالک فیسبوک، اینستاگرام و‌پیام رسان واتس‌اپ، میزان قابل توجهی از داده‌ها را از 2.8 میلیارد کاربر روزانه این پلتفرم‌ها تولید می‌کند.

کار روی RSC از یک سال و نیم قبل آغاز شده و مهندسان متا سیستم‌های مختلف آن مانند خنک‌کننده، برق، شبکه و کابل‌کشی را از پایه و اساس طراحی کردند. آزمایشات فاز یک آن هم اکنون در حال اجرا و بهره‌برداری است و از 760 سیستم GGX A100 انویدیا که شامل 6080 پردازشگر گرافیکی متصل (نوعی پردازنده که به ویژه در برابر مشکلات یادگیری ماشین عملکرد خوبی دارد) می‌شود، تشکیل شده است. به گفته متا، این ابرکامپیوتر در وظایف تحقیقاتی خود تا 20 درصد عملکرد بهتری ارائه می‌کند.

محققان متا توضیح می‌دهند که RSC از هزاران پردازنده ساخته شده و در مکانی نامشخص قرار گرفته است و به شناسایی محتوا مضر پلتفرم‌های این شرکت کمک خواهد کرد. محققان بیان می‌کنند:

امیدواریم RSC به ما کمک کند تا سیستم‌های هوش مصنوعی کاملا جدیدی ایجاد کنیم که می‌تواند به عنوان مثال ترجمه‌های صوتی لحظه‌ای را برای گروه‌های بزرگی از مردم که هر کدام به زبان متفاوتی صحبت می‌کنند، ارائه کند تا بتوانند در پروژ‌ه‌های تحقیقاتی با یکدیگر همکاری کنند یا یک بازی واقعیت افزوده را با یکدیگر تجربه کنند.

نقش سریع ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی دنیا در متاورس

سریع ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی

با این حال، متاورس که به عقیده این شرکت هنوز با مفهوم کامل خود سال‌ها فاصله دارد، بخش مهمی از برنامه‌های این ابرکامپیوتر را شامل می‌شود:

در نهایت، کار انجام شده توسط RSC زمینه‌های لازم برای ساخت فناوری‌ها پلتفرم محاسباتی بزرگ بعدی یعنی متاورس را هموار می‌کند که برنامه‌های و محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی نقش مهمی در آن ایفا خواهند کرد.

با توجه به اینکه پروژه‌های قبلی و فعلی متا به دقت توسط نهادهای نظارتی سراسر جهان بررسی می‌شوند، محققان توضیح دادند که تمام داده‌ها پیش از استفاده توسط RSC به صورت کامل رمزگذاری می‌شوند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.