ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینستاگرام
تکنولوژی

سرقت 770 میلیون دلاری کلاهبرداران شبکه‌های اجتماعی در سال 2021

طبق گزارش FTC در سال 2021 کلاهبرداران شبکه‌های اجتماعی بیش از 770 میلیون دلار از حدود 95 هزار کاربر سرقت کرده‌اند که این میزان نسبت به سال 2020 دو برابر رشد کرده است. همچنین در ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۸ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

طبق گزارش FTC در سال 2021 کلاهبرداران شبکه‌های اجتماعی بیش از 770 میلیون دلار از حدود 95 هزار کاربر سرقت کرده‌اند که این میزان نسبت به سال 2020 دو برابر رشد کرده است. همچنین در این گزارش به اینستاگرام و فیسبوک به عنوان دو پلتفرم محبوب کلاهبرداران اشاره شده است.

در این گزارش توضیح داده نشده که چرا در سال 2021 میزان سرقت‌ها در شبکه‌های اجتماعی با رشد بسیار زیادی مواجه بوده اما اشاره شده که گزارش‌های کلاهبرداری در پنج سال گذشته بسیار زیاد بوده است. همچنین کلاهبرداری‌های مربوط به «سرمایه‌گذاری‌های جعلی رمزارزها» رشد بسیار زیادی داشته و نزدیک به 285 میلیون دلار (بیش از یک سوم) تمام موارد به سرقت رفته سال گذشته را تشکیل می‌دهند.

فیسبوک و اینستاگرام؛ شبکه‌های اجتماعی محبوب کلاهبرداران

اینستاگرام

نکته مهم دیگر اینکه در این گزارش فقط به فیسبوک و اینستاگرام اشاره شده است. در آن آمده است:

بیش از یک سوم افرادی که ادعا داشته‌اند در سال 2021 به دلیل کلاهبرداری پول خود را از دست داده‌اند، اعلام کردند که این کلاهبرداری‌ها از فیسبوک یا اینستاگرام آغاز شده است.

به همین ترتیب، FTC در گزارش خود توضیح می‌دهد که دو شبکه اجتماعی متعلق به متا و «مارک زاکربرگ» متداول‌ترین پلتفرم‌های ذکر شده برای گزارش‌های مربوط به عدم تحویل کالاهای خریداری شده بوده‌اند.

در همین حال سخنگوی متا در بیانیه‌ای توضیح داده:

ما منابع قابل توجهی را برای مقابله با این نوع کلاهبرداری و سوء استفاده‌های به کار می‌گیریم. ما همچنین از تعلیق و حذف حساب‌ها، صفحات و تبلیغات فراتر می‌رویم و در صورت امکان علیه افراد مسئول این کلاهبرداری‌ها اقدامات قانونی انجام می‌دهیم و همیشه دیگران را تشویق می‌کنیم تا این رفتارهای را گزارش دهند.

FTC توصیه می‌کند تا کاربران در صورت امکان از تبلیغات هدفمند دوری کنند، زیرا کلاهبرداران می‌توانند با استفاده از ابزارهای موجود برای تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی به طور هدفمندی افراد را با تبلیغات جعلی بر اساس جزئیات شخصی مانند سن، علایق یا خریدهای گذشته هدف قرار دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی