ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کرونا امیکرون
علمی

سویه جدید کرونا امیکرون BA.2 نسبت به امیکرون اولیه 1.5 برابر مسری‌تر است

دانشمندان دانمارکی می‌گویند زیرسویه‌ای از امیکرون موسوم به BA.2 پیدا شده که حدود 1.5 برابر مسری‌تر از سویه اصلی امیکرون است. بریتانیا مدعی است که BA.2 پیشرفت قابل توجهی نسبت به سویه قبلی امیکرون محسوب ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰

دانشمندان دانمارکی می‌گویند زیرسویه‌ای از امیکرون موسوم به BA.2 پیدا شده که حدود 1.5 برابر مسری‌تر از سویه اصلی امیکرون است. بریتانیا مدعی است که BA.2 پیشرفت قابل توجهی نسبت به سویه قبلی امیکرون محسوب می‌شود. نیمی از ایالت‌های مختلف آمریکا هم از شناسایی گونه BA.2 خبر داده‌اند و می‌گویند تاکنون حداقل 127 مورد مبتلا به این گونه را شناسایی کرده‌اند.

به گزارش CNBC، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) به‌تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده سویه امیکرون BA.2 که سهم شیوع آن در برخی کشورها بیشتر از سویه اصلی شده، به آرامی در ایالات متحده هم در حال گردش است.

موسسه ملی سرم دانمارک که به بررسی بیماری‌های عفونی این کشور می‌پردازد، می‌گوید BA.2 حدود 1.5 برابر مسری‌تر از سویه اولیه اومیکرون یا BA.1 است. با این حال، سازمان امنیت بهداشت بریتانیا می‌گوید به نظر نمی‌رسد که این زیرسویه جدید اثربخشی واکسن‌ها را بیشتر از قبل کاهش دهد.

ویروس کرونا

امیکرون BA.2 احتمالا حادتر از BA.1 نیست

«کریستن نوردلوند»، سخنگوی CDC می‌گوید: «در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر حادتر بودن بیماری حاصل از BA.2 نسبت به BA.1 وجود ندارد.» رئیس کمیته کشورهای اسکاندیناوی که وضعیت سویه‌های کرونا را تحت نظر دارد، می‌گوید BA.2 ظرف چند هفته توانست در دانمارک به عنوان سویه غالب جای سویه اولیه امیکرون را بگیرد.

امیکرون BA.1 و BA.2 از نظر جهش‌ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. در واقع، تفاوت میان BA.1 و BA.2 بیشتر از تفاوت میان سویه اولیه ووهان و سویه آلفاست. BA.2 در پروتئین اسپایک، یعنی جایی که ویروس به سلول‌های بدن می‌چسبد، پنج جهش منحصر به فرد دارد. همین جهش‌ها باعث شده قدرت سرایت ویروس بیشتر از قبل شود.

با این حال، ارزیابی‌های اولیه نشان داده که BA.2 در مقایسه با سویه اصلی اومیکرون اثربخشی واکسن‌ها را پایین‌تر نمی‌آورد. در حقیقت، واکسن‌ها با دوز تقویتی تا 70 درصد در جلوگیری از بیماری علامت‌دار با BA.2 موفق عمل کرده‌اند، در حالی که این اثربخشی برای سویه اولیه اومیکرون 63 درصد بود.

سازمان بهداشت جهانی هنوز امیکرون BA.2 را به عنوان سویه نگران‌کننده معرفی نکرده، ولی مسئولان آن قبلا هشدار داده بودند که سویه بعدی مسری‌تر خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی