ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سازمان سنجش
فناوری ایران

رئیس سازمان سنجش: کنکور از سال 1403 هوشمند و ماهی یک بار برگزار خواهد شد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد طی 3 سال آینده آزمون‌های تمام هوشمند طراحی می‌شوند. به گفته وی به کمک این آزمون‌ها کنکور هوشمند و ماهی یک بار به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۵

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد طی 3 سال آینده آزمون‌های تمام هوشمند طراحی می‌شوند. به گفته وی به کمک این آزمون‌ها کنکور هوشمند و ماهی یک بار به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

«عبدالرسول پورعباس»، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نخستین نشست خبری خود حامل خبرهای خوبی برای کنکوری‌ها بود. او وعده داد برنامه ریزی جدید سازمان سنجش با هدف حفظ آرامش داوطلبان، حفظ امنیت بیشتر آزمون و ازبین بردن استرس داوطلبان وخانواده هایشان پیش‌بینی شده است.

پورعباس با اشاره به تصمیم گیری برای شرایط و ضوابط برگزاری کنکور از سال 1401 گفت: «از سال 1401 تغییرات کنکور مبتنی بر قانون 1392 و اصلاحیه 1395 مجلس و قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی خواهد شد.»

با اعلان سازمان سنجش تغییر آزمون در محتوای کنکور 1401 به دو روش است که اولین روش تاثیر مثبت 40 درصدی معدل در کنکور است که پیش از این 30 درصد بوده است؛ تغییر دوم این است که سوالات کنکور از حالت کلیشه‌ای به محتوایی و در چارچوب کتب درسی تبدیل می شوند:

«کنکور برای سال 1401 به این صورت است که دفترچه و پاسخنامه به سه برابر ارتقا می‌یابند؛ یعنی یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه پاسخ نامه‌های جداگانه در دسترس داوطلبان قرار خواهند گرفت. پاسخ‌نامه‌ها حداقل 70 تا 80 دقیقه در اختیار داوطلب قرار خواهند داشت و بعد از اتمام کار داوطلب با پاسخ نامه اول، پاسخ‌نامه بعدی به داوطلب داده می‌شود که این تصمیم امنیت آزمون را به شدت تقویت می‌کند.»

توضیحات رئیس سازمان سنجش درباره کنکور هوشمند

تلاش برای برگزاری کنکور هوشمند

رئیس سازمان سنجش با تاکید بر اینکه آینده داوطلبان کنکور نباید در عرض 2 ساعت برگزاری آزمون سراسری تعیین شود؛ به لزوم طراحی آزمون‌های آنلاین تمام هوشمند برای داوطلبان کنکور تا سه سال آینده اشاره کرد.

به گفته پورعباس موضوع برگزاری آزمون سراسری حداقل دو بار در سال، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است اما با فرآیندی که آن‌ها طراحی می‌کنند آزمون‌های الکترونیک تنها به دو بار اکتفا نمی‌شود. این گونه هر ماه یک آزمون برگزار می‌شود و فرد حداکثر 2 مرتبه شرکت می‌کند. موضوعی که تا سال 1403 عملی خواهد شد:

«بعد از اینکه آزمون‌ها الکترونیک شد دیگر زمان خاصی برای شرکت در آزمون‌ها نخواهیم داشت. اولین آزمون الکترونیک ETS در کشور در سازمان سنجش برگزار شده و این تجربه در کشور وجود دارد. آزمون سازی سازمان سنجش توان دارد در هر دقیقه 10 میلیون سوال ارائه کند..»

او اعتقاد دارد هر چه تعداد آزمون ها از سال 1402 بیشتر شوند، آرامش داوطلبان هم افزایش می‌یابد‌.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به ایده‌های متفاوت برای آزمون‌های هوشمند گفت: «از سوالات چهار گزینه‌ای، سوالات هم گزینه‌ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات پاسخ بسته و حتی سوالات تشریحی گزینه‌هایی هستند که برای آزمون‌های هوشمند در نظر گرفته شده است که استرس را هم از بین می‌برد.»

به گفته وی با تعامل بین سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش قرار است آزمون‌های آموزش و پرورش هم هوشمند شود و با هوشمند مصنوعی سوالات تشریحی نیز تصحیح شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی