ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ارزهای دیجیتال
تکنولوژی

مجرمان سایبری 8.6 میلیارد دلار دارایی رمزارزی را در سال 2021 پولشویی کردند

انتقال پول به اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز در سال 2021 محبوب‌ترین روش پولشویی برای مجرمان سایبری بوده است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که این افراد در سال گذشته میلادی 8.6 میلیارد دلار را با همین روش پولشویی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰

انتقال پول به اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز در سال 2021 محبوب‌ترین روش پولشویی برای مجرمان سایبری بوده است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که این افراد در سال گذشته میلادی 8.6 میلیارد دلار را با همین روش پولشویی کرده‌اند و این رقم 30 درصد نسبت به سال 2020 بیشتر شده است.

به گزارش شرکت تحقیقاتی Chainalysis، مجرمان سایبری در سال گذشته میلادی یک هدف مشترک را دنبال می‌کردند: انتقال پول‌های غیرقانونی به سرویسی که بتواند آن‌ها را از دست سازمان‌های دولتی مخفی کند و در نهایت امکان تبدیل سرمایه‌ها به پول نقد را داشته باشد.

با توجه به رشد سریع فناوری‌های رمزارزی در سال 2021، شمار عملیات‌های مجرمانه هم در این فضا افزایش چشمگیری داشت. مجرمان در سال 2021 حدود 6.6 میلیارد دلار دارایی دیجیتالی پولشویی کردند، ولی این رقم در سال 2021 به حدود 8.6 میلیارد دلار رسید.

نمودار پولشویی رمز ارزها

سهم دیفای از پولشویی ارزهای دیجیتال

حدود 17 درصد از این رقم 8.6 میلیارد دلاری به اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) منتقل شد. این میزان 2 درصد نسبت به سال 2020 بیشتر شده است. Chainalysis می‌گوید استخرهای استخراج ارز دیجیتال و صرافی‌های پرریسک هم مبالغ سنگینی را از آدرس‌های غیرقانونی دریافت کردند.

گفتنی است که این ارقام صرفا مربوط به سرمایه‌هایی است که از جرایم حوزه رمز ارزها به دست آمده و اندازه‌گیری رقم دقیق پول‌هایی که از جرایم آفلاین به فضای رمز ارزها آمده تا پولشویی شود، به راحتی ممکن نیست. با این حال، می‌دانیم که چنین اتفاقی در حال وقوع است.

دزدی و کلاهبرداری همچنان اصلی‌ترین جرایم بازار رمزارزها هستند. کیف پول‌های سرقتی بیش از 750 میلیون دلار دارایی دیجیتال را به اپ‌های دیفای منتقل کردند. بازار دارک نت، تامین مالی تروریسم و باج‌افزارها هم از جمله مهم‌ترین اشکال جرایم در سال 2021 بودند.

شایان ذکر است که با توجه به قوانین جدید نقل و انتقال، شرکت‌های حوزه دارایی‌های دیجیتال در بسیاری از کشورها سخت‌گیری‌های بیشتری را بر تراکنش‌های بالغ بر 1000 دلار اعمال کردند. در نتیجه، بسیاری از مجرمان نقل و انتقالات مالی خود را به بسته‌های کمتر از 1000 دلار کاهش دادند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی