ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویروس HIV
علمی

کشف گونه جدید و خطرناک ویروس HIV در هلند

دانشمندان یک نوع بسیار خطرناک از ویروس HIV را در هلند کشف کرده‌اند که هرچند روش‌های درمان مرسوم روی آن تاثیرگذارند و ظاهرا گسترش آن در سال‌های اخیر کاهش یافته، اما درس مهمی درباره ویروس‌هایی ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰

دانشمندان یک نوع بسیار خطرناک از ویروس HIV را در هلند کشف کرده‌اند که هرچند روش‌های درمان مرسوم روی آن تاثیرگذارند و ظاهرا گسترش آن در سال‌های اخیر کاهش یافته، اما درس مهمی درباره ویروس‌هایی مانند HIV و نحوه تکامل و خطرناک شدن آن‌ها در طول زمان ارائه می‌کند.

محققان بریتانیایی اخیرا به منظور کشف این موضوع که چرا برخی گونه‌های ویروس HIV در صورت عدم درمان، آسیب بیشتری به سیستم ایمنی بدن افراد وارد می‌کنند، در حال کار روی پروژه‌ای تحت عنوان BEEHIVE بوده‌اند. آن‌ها در این پروژه نمونه‌های جمع آوری شده از افراد آلوده را بررسی کرده و به دنبال جهش‌های رایجی بوده‌اند که می‌توانند ویروس را بیشتر در معرض آسیب قرار دهند.

ویروس HIV

در طی این بررسی‌ها، گونه‌ای از ویروس تحت عنوان «سویه VB» در 17 بیمار هلندی پیدا شد که قدرت بیماری‌زایی بسیار بیشتری داشت. به بیان ساده‌تر، افراد مبتلا به VB دارای بارهای ویروسی بسیار بالاتر از حد معمول بوده‌اند و سطح سلول‌های ایمنی CD4 آن‌ها که ویروس ابتدا آن‌ها را آلوده می‌کند و از بین می‌برد نیز بسیار کاهش می‌یابد.

آن‌ها برای تایید شک و تردید خود، داده‌های بیماران هلندی بیشتری را بررسی کرده و متوجه شدند که این گونه در افراد بیشتری از این کشور وجود دارد و به طور کلی، گونه VB تاکنون در 109 نفر شناسایی شده است.

خطرات گونه جدید ویروس HIV

با توجه به اینکه سلول‌های CD4 در این گونه به سرعت کاهش پیدا می‌کنند، گونه VB خطرات بسیار بیشتری برای مبتلایان به همراه دارد. همچنین وجود بارهای ویروسی بیشتر نیز احتمالا آن را مسری‌تر از سایر گونه‌ها می‌کند. با این وجود خوشبختانه به نظر می‌رسد روش‌های درمان فعلی تاثیر زیادی روی این گونه می‌گذارند که روند انتقال آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

دانشمندان با مطالعه ژنتیک آن متوجه شدند که VB ممکن است اولین بار در دهه 1990 ظهور کرده باشد. هرچند به نظر می‌رسد در اوایل دهه 2000 با سرعت بیشتری گسترش پیدا کرده اما این امر در دهه گذشته کند شده است. به عبارت دیگر، هرچند VB یک کشف مهم محسوب می‌شود، اما به نظر نمی‌رسد در حال حاضر یک تهدید بزرگ برای سلامت عمومی باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی