ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اپلیکیشن ماسک انتشار نقشه رنگ‌بندی کرونا را به دلیل ابهام در آمارها متوقف کرد

اپلیکیشن ماسک با انتشار بیانیه‌ای در حساب توییتر خود از توقف انتشار نقشه رنگ‌بندی گسترش ویروس کرونا و تعداد مبتلایان به کرونا خبر داد. دلیل این تصمیم، توقف ارسال داده‌های مورد نیاز از سوی وزارت ...

اپلیکیشن ماسک با انتشار بیانیه‌ای در حساب توییتر خود از توقف انتشار نقشه رنگ‌بندی گسترش ویروس کرونا و تعداد مبتلایان به کرونا خبر داد. دلیل این تصمیم، توقف ارسال داده‌های مورد نیاز از سوی وزارت بهداشت عنوان شده است.

بر اساس بیانیه ماسک، از این پس، فعالیت تیم اپلیکیشن ماسک معطوف به انتشار تجربیات دو سال گذشته با رویکرد علمی خواهد بود که از طریق کانال تلگرام و حساب «بله‌» این اپلیکیشن منتشر خواهد شد.

اوایل سال ۹۹، اپلیکیشن ماسک بر اساس روند بستری بیماران کرونا اقدام به رنگ‌بندی شهرستان‌ها کرد. در ادامه این موضوع مورد استقبال مردم و مسئولان قرار گرفت. از همین رو از آبان ۹۹ با مصوبه ستاد کرونا، محدودیت‌ها بر اساس وضعیت رنگ‌بندی شکل گرفت.

افزایش آمار بستری مبتلایان به کرونا

نکته قابل توجه در شرایط فعلی بر اساس اطلاعیه نرم‌افزار ماسک، افزایش روند بستری در بیمارستان‌ها است.

این در حالی است که ماسک طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده بر اساس افزایش روند بستری در تمامی استان‌ها، قطعا تاکنون اکثر کلان‌شهرها در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند ولی به دلیل نبود داده‌های به‌روز، قادر به تغییر رنگ و اطلاع‌رسانی مناسب در این خصوص نیست.

از آنجایی که اپلیکیشن ماسک اعلام کرده دیگر به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات قادر به ارائه نقشه رنگبندی نیست، نگرانی درباره اطلاع‌رسانی شفاف دربار میزان پاندمی و تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرده است.

وزیر آموزش و پرورش امیکرون را بی خطر توصیف کرد

از اعتماد به دولت‌مردان تا توقف اطلاع‌رسانی

توقف ارائه اطلاعات از طرف وزارت بهداشت به اپلیکیشن ماسک در شرایطی است که شنبه هفته گذشته، رئیس جمهور اعلام کرد: «هرگونه اطلاع‌رسانی درباره شیوع کرونا باید با هماهنگی کامل و دقیق باشد تا در ضمن آگاهی‌رسانی به مردم، نگرانی بی‌جا در جامعه ایجاد نکند

از آنجایی که رئیس جمهور در پی بیان این موضوع اعلام کرده مردم به دولتمردان اعتماد دارند و نباید این نگرانی مخدوش شود؛ انتظار می‌رفت اطلاع‌رسانی درباره وضعیت پاندمی کرونا شفاف‌تر از گذشته انجام شود.

این در حالی است که حالا دیگر تنها اپلیکیشنی که اقدام به انتشار رنگبندی نقشه کشور کرده بود، این بخش از فعالیت خود را به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات کافی از سوی وزارت بهداشت متوقف کرده است.

این موضوع در شرایطی که وزیر بهداشت نیز نسبت به شیوع سریع سویه امیکرون ابراز نگرانی کرده بود، نه تنها نگرانی عمومی جامعه را کنترل نخواهد کرد، بلکه منجر به سردرگمی و نگرانی بیشتر نیز خواهد شد. همچنان روشن نیست کاربران چگونه باید از شرایط گستردگی کرونا و رنگ بندی آگاه شوند.

البته اپلیکیشن ماسک، پیش از این نیز با بیان اینکه ارائه اطلاعات و تحلیل‌های نادرست می‌تواند مردم و مسئولان را به اشتباه اندازد و باعث کاهش اعتماد عمومی جامعه شود، اعلام کرده بود این تیم بر تعهد خود با مردم استوار است و هیچ گاه حقیقت را فدای مقاصد دیگر نخواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی