نمایندگان مجلس به دنبال بررسی مجدد طرح صیانت و برگشت به صحن علنی؛ دوباره در نقطه آغاز؟

نمایندگان مجلس به دنبال بررسی مجدد طرح صیانت و برگشت به صحن علنی؛ دوباره در نقطه آغاز؟

عضو کمیسیون مشترک از تلاش برای لغو و بررسی مجدد طرح صیانت و بازگشت بررسی این طرح به صحن علنی مجلس خبر داد. موضوعی که براساس تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس وجود دارد.

اعضای کمیسیون مشترک، امروز تشکیل جلسه داده و با 18 رای مثبت، کلیات طرح صیانت را تصویب کردند. اما رشیدی پس از پایان جلسه امروز کمیسیون مشترک، با انتشار توییتی از تلاش برای لغو طرح صیانت و بازگشت بررسی آن به صحن علنی مجلس خبر داد.

او در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «امروز در جواب دغدغه و مطالبه آحاد مردم شریف ایران اسلامی، وفق تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس، تقاضای لغو بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس را مطرح کردم که تاکنون به امضای 55 نفر از نمایندگان محترم رسیده است و در حال افزایش تعداد امضا است.»

توییت رشیدی

براساس تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی، چنانچه 15 نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی را تا قبل از تایید شورا‌ی‌نگهبان از مجلس داشته باشند این تقاضا در همان جلسه اعلام و در جلسه بعد طبق ماده (165) آیین‌نامه داخلی مطرح می‌شود و درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق آیین‌نامه داخلی ادامه می‌یابد.

حال به گفته رشیدی تعداد امضاها به بیشتر از حد نصاب تعیین شده در آیین‌نامه داخلی مجلس رسیده و احتمالا بایستی منتظر رای‌گیری مجدد در صحن علنی مجلس برای طرح صیانت باشیم.

ناگفته نماند پیش از این نیز پس از رای مثبت نمایندگان مجلس به بررسی این طرح ذیل اصل 85 قانون اساسی، تعدادی از نمایندگان تقاضای لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کردند.

این تقاضا دو بار به رای گذاشته شد و علیرغم رای مثبت نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی مبنی بر لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت، با رای‌گیری مجدد در جلسه علنی به منظور تصویب این موضوع، این اتفاق نیفتاد و اکثریت نمایندگان به باقی ماندن بررسی طرح صیانت طبق اصل 85 قانون اساسی رای مثبت دادند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.