اسپیس ایکس 46 ماهواره استارلینک دیگر را به مدار فرستاد

اسپیس ایکس 46 ماهواره استارلینک دیگر را به مدار فرستاد

اسپیس ایکس با موفقیت مجموعه جدیدی از ماهواره‌های استارلینک را به مدار پرتاب کرد. این ماموریت در شرایطی انجام شد که این شرکت ماه گذشته 38 عدد از 49 ماهواره پرتابی خود را به خاطر طوفان گرانشی از دست داده بود.

اسپیس ایکس امروز در توییتی تایید کرد که 46 ماهواره جدید استارلینک سوار بر موشک فالکون 9 از زمین پرتاب شدند. حدود 9 دقیقه پس از پرتاب موشک مرحله اول فالکون 9 به اتمسفر برگشت و در سکوی فرود این شرکت در اقیانوس اطلس در نزدیکی ساحل فلوریدا فرود آمد.

پرتاب این ماهواره‌ها ابتدا قرار بود بامداد یکشنبه عصر انجام شود، اما به خاطر شرایط جوی نامساعد در پیرامون سکوی فرود یک روز به تعویق افتاد. ولی شرایط در روز دوشنبه آماده بود تا مجموعه جدید ماهواره‌های استارلینک به مدار فرستاده شوند.

استارلینک اسپیس ایکس

ماهواره‌های استارلینک بیشتر می‌شوند

ماموریت دیروز چهارمین ماموریت بزرگ استارلینک در ارسال ماهواره در سال 2022 بود. دو ماموریت اول اسپیس ایکس در ماه ژانویه و سوم فوریه انجام شده بود. ماموریت سوم هم به خاطر طوفان‌های خورشیدی با مشکل فنی مواجه شد و در نهایت تعدادی از ماهواره‌ها از دست رفتند و در جو زمین سوختند.

اسپیس ایکس تاکنون بیش از 2100 ماهواره به مدار فرستاده اما بیش از 200 ماهواره به داخل جو سقوط کرده یا از کار افتاده‌اند. البته از دید ماسک فرآیند ارسال ماهواره‌ها تازه در اول راه قرار دارد، چرا که این شرکت برای پرتاب 12 هزار ماهواره دیگر مجوز گرفته و به دنبال مجوز پرتاب 30 هزار ماهواره دیگر در آینده نزدیک است.

این برنامه در شرایطی نگرانی متخصصان را به دنبال داشته که ناسا چند هفته پیش هشدار داده بود که نسل دوم ماهواره‌های استارلینک می‌توانند خطر برخورد با اشیاء مداری را افزایش دهند. سازمان فضایی آمریکا در حال حاضر حدود 25 هزار شئ مداری از جمله تلسکوپ فضایی هابل، ایستگاه فضایی بین‌المللی و هزاران ماهواره دیگر را زیر نظر دارد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.