درخواست بیش از ۱۵۰ نماینده از هیئت رئیسه مجلس برای بازگشت بررسی طرح صیانت به صحن علنی

درخواست بیش از ۱۵۰ نماینده از هیئت رئیسه مجلس برای بازگشت بررسی طرح صیانت به صحن علنی

نماینده مرودشت در مجلس از درخواست بیش از ۱۳۰ نماینده از هیئت رئیسه برای بازگشت طرح صیانت از فضای مجازی به صحن علنی مجلس خبر داد. نماینده اردبیل نیز مدعی عبور تعداد امضاهای این درخواست از ۱۵۰ نفر شده است و به نظر می‌رسد به این آمار هر لحظه افزوده می‌شود.

«جلیل رشیدی کوچی»، نماینده مرودشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون مشترک روز گذشته پس از تصویب کلیات طرح صیانت در کمیسیون مشترک، از تلاش برای بازگشت بررسی طرح صیانت به صحن علنی مجلس خبر داده بود.

تنها مخالف رای گیری روز گذشته کمیسیون مشترک با اشاره به تبصره تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس از جمع‌آوری امضا برای بازگشت بررسی طرح صیانت به مجلس خبر داد. رشیدی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اشاره به این تقاضا گفت:

«جمعی از نمایندگان با ارسال نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس، خواهان بازگشت طرح صیانت به جلسه علنی شده‌اند. این نمایندگان طبق تبصره 2 ماده 167 آیین‌نامه خواستار بازگشت طرح مذکور برای بررسی در جلسه علنی شده‌اند.»

به گفته وی تا کنون 130 تن از نمایندگان این نامه را امضا کرده‌اند و جمع‌آوری امضا ادامه دارد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از جماران، «صدیف بدری»، نماینده اردبیل نیز در گفتگویی اعلام کرده است تعداد امضاهای نمایندگان برای لغو مصوبه طرح صیانت از مرز 150 امضا گذشته است.

گفتنی است براساس تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی، چنانچه 15 نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی را تا قبل از تایید شورا‌ی‌نگهبان از مجلس داشته باشند؛ درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق آیین‌نامه داخلی ادامه خواهد یافت.

با توجه به عبور تعداد امضاهای جمع شده از 130 نماینده، می‌توان به رای مثبت این تقاضا از سوی مجلس امید داشت.

شایان ذکر است نمایندگان مجلس پس از رای مثبت صحن به بررسی این طرح ذیل اصل 85 قانون اساسی، تقاضایی برای لغو این موضوع دادند اما با وجود رای مثبت به این تقاضا در جلسه غیرعلنی و رای‌گیری استمزاجی، در جلسه علنی تعداد آرای موافق به 130 نفر رسید و تنها یک رای برای تصویب کم آورد.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.