با پیشروی نیروهای روسیه، اینترنت بخش‌هایی از اوکراین مختل شد

با پیشروی نیروهای روسیه، اینترنت بخش‌هایی از اوکراین مختل شد

دسترسی به اینترنت در اوکراین، به‌خصوص در بخش‌های جنوبی و شرقی این کشور، تحت تاثیر تهاجم نیروهای روسیه قرار گرفته است. شرکت‌های ناظر بر وضعیت شبکه می‌گویند بسیاری از مردم ارتباط خود را با اینترنت از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری Interfax روسیه و به نقل از رویترز، نیروهای روسیه امروز شهر «ملیتوپل» واقع در جنوب شرق اوکراین را به تصرف خود درآورند. روسیه همچنین شهرهای مختلفی را مورد حمله موشکی قرار داده است. به دنبال این اتفاقات، دسترسی به خدمات شرکت GigaTrans به عنوان سرویس‌دهنده اصلی اینترنت اوکراین به زیر 20 درصد سطح عادی رسید اما در ادامه دوباره بالا رفت.

«الپ توکر» از نت‌بلاکس می‌گوید: «در حال حاضر سطح دسترسی ملی به اینترنت در این کشور 87 درصد است. این رقم قطعی سرویس‌ها، فرار شهروندان و تعطیلی کسب و کارها از صبح روز 24 فوریه را نشان می‌دهد. اگرچه فعلا قطعی سراسری اینترنت به چشم نمی‌خورد، ولی از مناطقی که بدترین شرایط را داشته‌اند، اطلاعات زیادی در دسترس نیست. بقیه مردم هم هر لحظه این نگرانی را دارند که اینترنت‌شان دچار مشکل شود و ارتباط خود را با دوستان و خانواده از دست بدهند.»

اینترنت اوکراین

قطعی اینترنت در مناطقی از کیف و خارکیف اوکراین

شرکت استرالیایی Monash IP Observatory می‌گوید نشانه‌های قطعی اینترنت تاکنون فقط در منطقه اوبولونسکی در کیف و بخش‌های مرکزی خارکیف در شرق اوکراین دیده شده است. «سایمون انگوس»، مدیر این شرکت استرالیایی می‌گوید برخی از این تغییر در الگوی دسترسی به اینترنت می‌تواند به خاطر ترک شهرها و فاصله گرفتن از کامپیوتر و تجهیزات مربوطه باشد.

همچنین، مقامات اوکراینی با انتشار جزئیات مربوط به یک جاسوس سایبری بلاروسی مدعی شدند که او حساب ایمیل شخصی نیروهای حاضر در شهر کیف را هدف قرار داده بود. تیم واکنش اضطراری کامپیوتری اوکراین نیز در پستی در فیسبوک اعلام کرد که هکرها نه فقط اوکراینی‌ها بلکه لهستانی‌ها، روس‌ها، بلاروسی‌ها و چند رسانه بلاروسی را هدف قرار داده بودند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.