اتحادیه اروپا رسانه‌های دولتی روسیه را تحریم می‌کند

اتحادیه اروپا رسانه‌های دولتی روسیه را تحریم می‌کند

اتحادیه اروپا در تصمیمی که احتمالا تاثیر بسزایی بر نحوه مدیریت محتوا در پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب خواهد داشت، اعلام کرد که می‌خواهد رسانه‌های دولتی روسیه را تحریم کند. با این اقدام دو رسانه «راشا تودی» (RT)، «اسپوتنیک» و زیرمجموعه‌های آن‌ها نمی‌توانند اخبار خود را از جنگ روسیه و اوکراین در اروپا مخابره کنند.

«اورزولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا در توییتی اعلام کرد که این اتحادیه با تحریم راشا تودی و اسپوتنیک «مانع از نشر دروغ برای توجیه جنگ پوتین» می‌شود. بازوهای اجرایی اتحادیه اروپا در نظر دارند که با توسعه برخی ابزارها با نشر اطلاعات نادرست از سوی این دو رسانه مبارزه کنند. با این حال، فون در لاین هنوز دقیقا مشخص نکرده که این ابزارها چه تدابیری را به کار خواهند گرفت.

همچنین، نمی‌دانیم که اتحادیه اروپا چگونه می‌خواهد فعالیت این دو رسانه را متوقف کند. راشا تودی و اسپوتنیک کانال‌های یوتیوب فعالی دارند. این شرکت در اقدامی مشابه متا، مالک فیسبوک اعلام کرد که به‌صورت موقت مانع از درآمدزایی کانال‌های یوتیوب روسی نظیر RT از تبلیغات می‌شود.

تحریم رسانه‌های روسیه

اقدامات متا و یوتیوب علیه رسانه‌های دولتی روسیه

در حال حاضر متا و یوتیوب دسترسی به رسانه‌های دولتی روسیه را فقط در اوکراین متوقف کرده‌اند. به دنبال این اقدام، رگولاتور ارتباطات روسیه در نامه‌ای از گوگل خواست که دسترسی به رسانه‌های این کشور را در اوکراین آزاد کند. از سوی دیگر، مسکو اعلام کرده بود که به‌صورت جزئی دسترسی به فیسبوک را به خاطر سانسور رسانه‌های روسیه محدود می‌کند. افزون بر این، پیش‌تر در خبری به شما اعلام کرده بودیم که دسترسی به توییتر هم در تعدادی از سرویس‌دهنده‌های بزرگ روسیه محدود و قطع شده است.

حالا باید منتظر باشیم تا ببینیم برنامه اتحادیه اروپا برای توقف فعالیت‌های دو رسانه روسی چگونه اجرا خواهد شد و این اتحادیه تا چه اندازه به دنبال جلوگیری از نشر اخبار از سوی راشا تودی و اسپوتنیک خواهد بود.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.