ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سخنگوی هیات‌ رئیسه مجلس: طرح پیرامون تولیدکنندگان محتوا به کمیسیون حقوقی داده شده ولی در دستور کار مجلس نیست

سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس با بیان اینکه هیچ طرحی درباره توییتر و یوتیوب در دستور کار مجلس نیست، اعلام کرد نمایندگان مجلس این طرح را به کمیسیون حقوقی مجلس دادند ولی هنوز در آنجا بررسی نشده ...

سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس با بیان اینکه هیچ طرحی درباره توییتر و یوتیوب در دستور کار مجلس نیست، اعلام کرد نمایندگان مجلس این طرح را به کمیسیون حقوقی مجلس دادند ولی هنوز در آنجا بررسی نشده است. به گفته او، نمایندگان هر روز طرح‌های مختلفی پیشنهاد می‌دهند، اما این به معنی بررسی یا تصویب همه طرح‌ها در صحن مجلس نیست.

سیدنظام الدین موسوی، در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته می‌شود مجلس درباره ممنوعیت تولید محتوا در توییتر و یوتیوب طرحی را در دستور کار دارد، این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «چنین موضوعی در دستور کار صحن مجلس شورای اسلامی قرار ندارد.»

این طرح ممنوعیت که از روز گذشته منجر به واکنش‌هایی نیز شده است؛ نگرانی‌های بسیاری را برای کاربران ایجاد کرده است. یکی از مباحثی که در اینباره مطرح شده پیرامون آن است که این طرح جایگزینی برای طرح صیانت و به نوعی بازدارنده‌تر از طرح صیانت خواهد بود.

هر طرحی قرار نیست در صحن بررسی شود

به گفته موسوی، تعدادی از نمایندگان مجلس ممکن است طبق قانون، طرح‌های مختلفی را تدوین و به کمیسیون های تخصصی پیشنهاد دهند اما این مسئله به هیچ عنوان به معنی بررسی یا تصویب همه طرح‌ها در صحن مجلس نیست.

او همچنین در ادامه توضیحات خود با اشاره به اینکه شایعات اخیر مطرح شده در حقیقت درباره طرحی است که تعدادی از نمایندگان آن را تدوین کرده‌اند، گفت: «این نمایندگان این طرح را برای بررسی به کمیسیون حقوقی ارجاع داده‌اند و در این کمیسیون نیز هنوز بررسی نشده است.»

او در ادامه توضیحات خود بعد از اعلام عدم بررسی این طرح در کمیسیون حقوقی، گفت: «بنابراین درخواست می کنیم رسانه‌ها پیش از انتشار مطالب راجع به طرح‌هایی که مجلس بررسی می‌کند و درباره صحت و سقم اطلاعاتی که دریافت می کنند از هیات رئیسه مجلس سوال کنند تا اطلاعات نادرست به افکار عمومی ارائه نشود.»

مجلس خواستار بررسی صحت اخبار این نهاد پیش از انتشار شد

روز گذشته خبری درباره تازه‌ترین عملکرد نمایندگان مجلس در حوزه فضای مجازی منتشر شد. بر اساس این خبر اعلام شده بود، تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را امضا کرده و پیش می‌برند که هدف آن در ظاهر ایجاد محدودیت برای همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای است.

اما برخی تبصره‌های آن این شائبه را به وجود آورده که نمایندگان به دنبال برخورد قانونی با تولیدکنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده، نظیر یوتیوب و توییتر هستند.

حالا بعد از گذشت یک روز از انتشار این خبر و نگرانی دوباره کاربران و فعالان در این حوزه سخنگوی هیات رئیسه مجلس آن را تکذیب کرده و از رسانه‌ها خواسته، پیش از انتشار چنین اخباری از صحت آن اطمینان حاصل کنند.

این واکنش سخنگوی مجلس اما در شرایطی مطرح شده که جامعه نسبت به طرح‌هایی که در مجلس تصویب می‌شوند، یا حتی مورد بررسی قرار می‌گیرند، بیش از گذشته حساس شده است. برخی بر این باورند که طرح صیانت نیز از همان گام‌های ابتدایی باید مورد توجه قرار می‌گرفت تا امروز با این گره‌ها مواجه نشود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی