ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

زباله فضایی جنجالی بالاخره به ماه برخورد کرد

در هفته‌های گذشته، زباله‌ای فضایی به جرم سه تن که احتمالا مرحله دوم راکتی چینی بود، سر و صدای زیادی به پا کرد. این زباله بالاخره به ماه برخورد کرد، البته به دلیل اینکه این ...

در هفته‌های گذشته، زباله‌ای فضایی به جرم سه تن که احتمالا مرحله دوم راکتی چینی بود، سر و صدای زیادی به پا کرد. این زباله بالاخره به ماه برخورد کرد، البته به دلیل اینکه این زباله به سمت دور ماه برخورد کرده است، این خبر چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد تا تایید شود.

این برخورد پایانی برای این زباله سرگردان بود و چاله جدیدی به بزرگی دو کیلومتر روی ماه ایجاد کرد. به نظر می‌رسید که این زباله هیچ وقت به چیزی برخورد نکند و در فضا رها شده باشد، اما منجمانی که علاقه به پیگیری این اجرام دارند آن را پس از سال‌ها دوباره پیدا کردند و درباره هویت آن شک داشتند.

سمت دور ماه

ابتدا به نظر می‌رسید که این قطعه متعلق به راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس برای یکی از ماموریت‌های ناسا باشد، اما پس از بررسی‌های بیشتر اسپیس ایکس و سایر منجمان مشخص شد که این راکت بخشی از ماموریت چانگه 5-T1 چین است. با این حال، چین زیر بار این مسئولیت نمی‌رود.

مشکلات آینده زباله‌های فضایی

اتمسفر ماه بسیار رقیق است و در واقع می‌توان گفت که اتمسفری ندارد، به همین دلیل به راحتی هر جرمی که به سمت آن برود به سطح آن برخورد می‌کند و چاله جدیدی ایجاد می‌کند. حالا با برخورد این زباله و ماموریت‌هایی که قبلا روی این کره ارزشمند کیهانی سقوط کردند، آلودگی انسان به فراتر از زمین نیز راه پیدا کرده و کره‌های دیگر را نیز آلوده کرده است. به نظر می‌رسد که دیگر وقت آن رسیده که سازمان‌های فضایی آماری از زباله‌های خود در فضا داشته باشند تا دوباره چنین مشکلاتی رخ ندهد.

البته نگرانی مهم‌تر درباره چنین زباله‌هایی در ادامه زندگی انسان روی ماه خواهد بود. اگر این زباله‌ها به دام جاذبه اندک ماه بیفتند و در مداری به دور آن قرار گیرد، انسان پس از مهاجرت به ماه با زباله‌هایی روبه‌رو خواهد شد که انتظار آن‌ها را نداشته است و حالا باید به دنبال راه حلی برای مشکلاتی از این دست باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی