ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

حل معمایی قدیمی: بنای استون هنج احتمالا یک تقویم خورشیدی است

منجمان همیشه می‌دانستند که استون هنج، چیدمانی از چندین سنگ در جنوب غربی انگلستان، جهت‌گیری‌های نجومی دارد و موقعیت ستارگان را در آسمان نشان می‌دهد. حالا محققان در مطالعه جدیدی احتمال می‌دهند که این چیدمان ...

منجمان همیشه می‌دانستند که استون هنج، چیدمانی از چندین سنگ در جنوب غربی انگلستان، جهت‌گیری‌های نجومی دارد و موقعیت ستارگان را در آسمان نشان می‌دهد. حالا محققان در مطالعه جدیدی احتمال می‌دهند که این چیدمان تاریخی یک تقویم خورشیدی باشد.

محققان متوجه شدند که این سنگ‌ها حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح سر جای خود قرار گرفته‌اند و هیچ وقت جابه‌جا نشده‌اند. به علاوه، منجمان همیشه می‌دانستند که این سنگ‌ها باید در قالب یک واحد مثل یک تقویم کاربرد داشته باشد. با این حال، تا مدت‌ها تصور می‌شد که این بنا برای مراسم‌های معنوی خاص استفاده می‌شد، اما حالا به نظر می‌رسد که مردم ۴۵۰۰ سال پیش باهوش‌تر از تصورات ما بودند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه «بورنموس» (Bournemouth) انگلستان در این مطالعه کاربرد کلی استون هنج را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها متوجه شدند که دایره سنگ‌ها نمایشی فیزیکی از یک سال کامل است. این بنای ۴۵۰۰ ساله بر اساس یک سال شمسی اعتدالی ساخته شده که ۳۶۵.۲۵ روز در نظر گرفته می‌شود.

کاربرد خارق‌العاده این بنا در انقلاب تابستانی و زمستانی بهتر مشخص می‌شود. انقلاب تابستانی و زمستانی در نجوم به زمانی تلقی می‌شود که خورشید در بالاترین و پایین‌ترین نقطه از مدار فرضی خود به دور زمین قرار گرفته باشد (البته باز هم روی مدار «فرضی» تاکید می‌شود و برای درک بیشتر آن می‌توانید به این خبر مراجعه کنید). در این روزها، خورشید داخل قابی از سنگ‌ها قرار می‌گیرد و محوری که از مرکز دایره سنگ‌ها عبور می‌کند، انقلاب تابستانی و زمستانی را نشان می‌دهد.

تقویم خورشیدی استون هنج

استون هنج از دو نوع سنگ ساخته شده: سنگ‌های سارسن بزرگ و سنگ کبود کوچک‌تر. به نظر می‌رسد که تخته سنگ‌های کبود صدها سال قبل از سنگ‌های سارسن به استون هنج منتقل شدند و سارسن‌ها از منطقه‌ای نزدیکتر به آنجا رفتند.

دایره‌ای با ۳۰ سارسن ایستاده شکل گرفته که روزهای یک ماه را نشان می‌دهد و هر ماه شامل سه هفته ۱۰ روزه می‌شود. ۱۲ ماه سی روزه می‌تواند ۳۶۰ روز سال را نشان دهد، اما برای تکمیل پنج روز آخر به محاسبات دیگری نیاز است. گروهی از سنگ‌ها به نام تریلیتون که داخل دایره اصلی قرار دارد پنج روز باقی مانده را کامل می‌کند. چهار سنگ دیگری که در بیرون این دایره قرار دارد، برای نشانه‌گذاری آغاز یک سال شمسی است که در هر چهار سال به یک روز اضافه نیاز دارد.

کشورهای شرق مدیترانه حدود سه هزار سال قبل از میلاد این تقویم را توسعه دادند و حدود ۳۰۰ سال بعد، مصر این تقویم را به عنوان تقویم رسمی خود شناخت. این تقویم به طور گسترده در ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد و در آغاز پادشاهی قدیم انگلستان استفاده می‌شد. البته ممکن است تقویم استفاده شده در استون هنج تحت تاثیر فرنگ‌های دیگر قرار گرفته باشد و به شکلی که امروزه محققان احتمال می‌دهند، در آمده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی