ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تعطیلات
کسب و کار

وقتی در تعطیلات کار می‌کنید چه اتفاقی برای مغز شما می‌افتد

مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه تگزاس و سایت اجاره تعطیلات «HomeAway» نشان می‌دهد که کار کردن در تعطیلات و سفر حتی به مدت یک ساعت در روز می‌تواند تا ۴۳ درصد در یادآوری خاطرات ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰

مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه تگزاس و سایت اجاره تعطیلات «HomeAway» نشان می‌دهد که کار کردن در تعطیلات و سفر حتی به مدت یک ساعت در روز می‌تواند تا ۴۳ درصد در یادآوری خاطرات تعطیلات مشکل ایجاد کند.

شاید چک کردن ایمیل‌های کاری یا پاسخگویی به تماس‌هاسی تلفنی در تعطیلات و در زمان سفر تفریحی موضوعی معمولی و ساده به نظر برسد ولی انجام همین کارهای به ظاهر ساده می‌تواند در به خاطرآوردن خاطرات تعطیلات تاثیر منفی داشته باشد.

«آرت مارکمن» پروفسور روانشناسی دانشگاه تگزاس و محقق اصلی این مطالعه می‌گوید متفاوت و متمایز بودن یکی از عواملی است که باعث می‌شود برخی خاطرات را به خاطر بیاوریم. وقتی فردی که همه سال را کار می‌کند و در تعطیلات هم مجددا دغدغه‌‌های شغلی را دنبال می‌کند هیچ وجه تمایزی در روند زندگی خود ایجاد نکرده است.

در تعطیلات با کار خداحافظی کنید

آرت مارکمن می‌گوید بسیاری از افراد حتی دورشدن از کار برایشان سخت است و تمایل دارند حتی در زمان تعطیلات نیز کار کنند. یکی از دلایل این موضوع آن است که چنین افرادی به نوعی به شغل خود وابستگی دارند. مارکمن می‌گوید معمولا اکثر افراد روز تعطیل از خواب بیدار می‌شوند و موبایل خود را چک می‌کنند. در طول روز ممکن است بارها ‍پیام‌های کاری را چک کرده یا به سراغ ایمیل‌های کاری بروند. برای برخی افراد کار سختی است که بتوانند حتی ۱۵ دقیقه پیام های کاری که ارسال شده را مطالعه نکنند. اما همین وسوسه می‌تواند به ضرر آن فرد تمام شود.

مارکمن می گوید موضوعات کاری می‌تواند استرس‌زا باشد و بهتر است در تعطیلات از چنین استرس‌هایی به دور باشیم. او می‌گوید:

«وقتی در تعطیلات هستید، می‌توانید کارهای متنوعی انجام بدید و بهتر است آنها را دنبال کنید و احساس‌های مختلف از جمله شادی و آرامش را تجربه کنید. که چنین شرایطی در روزهای کاری محقق نمی‌شوند.»

استفاده از تکنولوژی را محدود کنید

مارکمن می‌گوید اگر لازم است ارتباط خود را حفظ کنید، حداقل فقط با موبایل در ارتباط باشید ولی لپ‌تاپ را رها کنید. او می‌گوید: «کسانی که در تعطیلات خود از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که فقط از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، در به خاطر سپردن تعطیلات مشکل بیشتری دارند.»

وقتی در طول تعطیلات از لپ‌تاپ استفاده می‌کنیم، گاهش شرایط تغییر می‌کند. مثلا تصمیم می‌گیرید که فقط ایمیل‌ها را بررسی کنید، اما یک دفعه متوجه می‌شوید که در حال انجام کارهای دیگری هستید. بی‌شک کار کردن با کیبورد و لپ‌تاپ راحت‌تر است و چک کردن یک ایمیل ساده به بررسی کارهای دیگر تبدیل می‌شود.

بهتر است در تعطیلات تا حد امکان از تکنولوژی دوری کنید یا اگر واقعا لازم است با همان موبایل کارها را پیش ببرید. و از آن به درستی استفاده کنید.

حتی مارکمن می‌گوید در تعطیلات تمام زمان خود را صرف گرفتن فیلم و عکس با گوشی نکنید. بلکه از محیط و فضایی که در آن هستید لذت ببرید. بسیاری از افراد بیشتر از آنکه با محیط اطراف خود در ارتباط باشند درگیر گوشی‌های خود هستند. تفاوت کیفی بین دیدن یک چیز و گرفتن عکس از آن وجود دارد.

کسانی که با گوشی خود عکس و سلفی می‌گیرند، 40 درصد بیشتر از کسانی که این کار را نمی‌کنند، خاطرات تعطیلات خود را به خوبی به یاد می‌‌آورند.

مارکمن معتقد است که حداکثر دو ساعت در روز در طول تعطیلات با موبایل کار کنید. او می‌گوید:

استفاده طولانی‌ از موبایل می‌تواند باعث مشکل در به خاطر آوردن خاطرات سفر شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی