نتایج مثبت اجرای طرح اختصاص سهمیه بنزین با کد ملی

نتایج مثبت اجرای طرح اختصاص سهمیه بنزین با کد ملی

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: «نتایج اولیه طرح آزمایشی بازتوزیع یارانه بنزین در کیش مثبت ارزیابی می‌شود.» در این طرح، سهمیه بنزین به جای خودرو، به افراد اختصاص می یابد تا حتی افراد فاقد خودرو نیز از آن منتفع شوند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند توزیع یارانه سوخت در حال حاضر ناعادلانه است و باید اصلاح شود، در همین رابطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تدوین کرده‌اند تا در نحوه سهمیه بندی بنزین تغییراتی اعمال شود.

بر اساس طرح جدید توزیع یارانه سوخت که به صورت آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش آغاز شده است، سهمیه بنزین به جای اختصاص یافتن به وسایل نقلیه، به افراد اختصاص می‌یابد.

هنوز زمان دقیق اجرای سراسری طرح جدید سهمیه بندی بنزین مشخص نیست طرحی که نمونه اصلاح شده تلقی می‌شود. اجرای طرح بنزین برای همه در حال بررسی است و قرار است برای اجرای سراسری آن تصمیم گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: «نتایج اولیه طرح آزمایشی بازتوزیع یارانه بنزین در کیش مثبت ارزیابی می‌شود.»

کرامت ویس کرمی اعلام کرد: «طرح آزمایشی بازتوزیع یارانه بنزین، طرح مثبتی بوده و با موفقیت در سه جایگاه جزیره کیش به صورت آزمایشی اجرا شده و استمرار دارد. در حال انجام سوخت گیری با روشی متفاوت از سامانه هوشمند سوخت هستیم که سهمیه را به جای خودروها به اشخاص اختصاص می‌دهیم.»

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اضافه کرد: «از ایجاد زیر ساخت لازم در جایگاه‌ها و بخش‌های فنی و عملیاتی این طرح آزمایشی و این که مورد استقبال مردم قرار گرفته، مشخص می‌شود که طرح مثبتی بوده است. ضمن آن که هدف اصلی و اولیه این طرح؛ یعنی تخصیص سوخت به جای خودروها به اشخاص در حال آزمایش است و ابعاد دیگر آن از جمله تاثیرگذاری بر میزان مصرف سوخت نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

وی در ادامه گفت: «بعد از بررسی تمام جوانب آن، قابل تعمیم به دیگر جایگاه‌ها خواهد بود؛ به مرور نتایج و برنامه‌هایی که در مورد آن وجود دارد، اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

ششم دی امسال جواد اوجی، وزیر نفت اعلام کرد: «دولت در نظر دارد تا با هدف عادلانه‌تر کردن توزیع یارانه بنزین، اختصاص بنزین به افراد به جای خودروها را آزمایش کند.»

به گفته حسین شمسیان راد، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش، این طرح آزمایشی از یکم اسفند در جزیره کیش آغاز شده و نتیجه نهایی آن تا پایان اسفند اعلام می‌شود؛ در صورتی که مثبت باشد، به مدت یک ماه هم در جزیره قشم اجرایی خواهد شد و هیات دولت از مجموع این فرآیند آزمایشی، می‌تواند تصمیم بگیرد که این طرح قابل تعمیم به کل کشور هست یا خیر.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.