ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

وزیر صمت: سال آینده واردات خودرو آزاد خواهد شد

با توجه به گفته‌های اخیر وزیر صمت سال آینده شاهد آزادسازی واردات خودرو خواهیم بود. سیدرضا فاطمی‌امین در این خصوص توضیح داد: «امسال تراز ارزی روند خوبی را سپری کرده است و صادرات غیرنفتی به بیش ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۵

با توجه به گفته‌های اخیر وزیر صمت سال آینده شاهد آزادسازی واردات خودرو خواهیم بود.

سیدرضا فاطمی‌امین در این خصوص توضیح داد: «امسال تراز ارزی روند خوبی را سپری کرده است و صادرات غیرنفتی به بیش از 47 میلیارد دلار رسیده است. به همین جهت نیز احتمالا سال آینده مصوبه ممنوعیت واردات خودرو تمدید نخواهد شد.»

سال 97 دولت به دلیل مدیریت منابع ارزی کشور واردات خودرو را ممنوع اعلام کرد و حالا به نظر می‌رسد با توجه به بهبود شرایط به زودی این ممنوعیت لغو خواهد شد.

مصوبه مربوط به ممنوعیت واردات تا اردیبهشت ماه سال آینده اعتبار داشته و اگر پس از آن مجددا تمدید نشود دیگر قابلیت اجرایی شدن نخواهد داشت. از آنجا که تمدید مصوبه ممنوعیت واردات خودرو باید با هماهنگی دولت صورت پذیر به نظر می‌رسد وعده اخیر وزیر صمت در خصوص آزادسازی واردات عملیاتی شود.

وزیر صمت همچنین ضمن اشاره به عدم توانایی خودروسازان داخلی در تامین نیاز بازار گفت: «تقاضای خودرو در حال حاضر در کشورمان بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه است و عرضه خودروسازان در شرایط فعلی به حدود ۱ میلیون دستگاه می‌رسد در این شرایط ما نیاز به واردات داریم.»

فاطمه‌امین همچنین تاکید داشت: «درصورت آزادسازی واردات شرکت واردکننده به‌طور حتم باید شبکه خدمات پس از فروش را در اختیار خریداران ایرانی قرار دهد.»

بازار مدیریت خواهد شد

به نظر می‌رسد وزارت صمت برنامه دارد در سال آینده با کمک افزایش عرضه خودرو از سوی خودروسازان و همچنین آزادسازی واردات قیمت‌ها را در بازار آزاد مدیریت کرده و به مرور فرآیند قرعه‌کشی را از ثبت‌نام خودروها حذف کند.

با توجه به گفته‌های اخیر فاطمی‌امین در شرایط فعلی که میزان عرضه و تقاضا در بازار کشورمان متناسب نیست طبیعی است که خودرو یک کالای سرمایه‌ای تلقی شود. گواه این ادعا نیز حجم بالای ثبت‌نام‌ها در طرح‌های فروش خودروسازان است.

وزیر صمت از زمان روی کار آمدن دولت رئیسی پیوسته وعده مدیریت بازار خودرو و افزایش عرضه خودرو از سوی خودروسازان را مطرح می‌کند. وعده‌ای که اگر عملیاتی شود به حق موجب مدیریت و بهبود شرایط بازار خواهد شد.

تاکنون که وعده‌های مطرح شده از سوی وزیر صمت در خصوص کاهش قیمت خودروها و یا حتی افزایش عرضه خودرو به صورت حداکثری پیاده‌سازی نشده است اما به هر صورت باید منتظر ماند و دید که آیا سال آینده خودروهای وارداتی جدید به جاده‌های کشورمان می‌رسند یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

    یعنی داخلی ها میگذارند
    خیلی بعیده با این چنبره ای که زدن

مطالب پیشنهادی