ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

امضای الکترونیکی
فناوری ایران

صدور گواهی امضای الکترونیکی از مرز یک میلیون در سال گذشت

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا اعلام کرد تعداد گواهی‌های امضای الکترونیکی صادره در سال 1400 برای اولین بار از مرز یک میلیون گواهی در سال عبور کرد. به گزارش دیجیاتو ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۵

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا اعلام کرد تعداد گواهی‌های امضای الکترونیکی صادره در سال 1400 برای اولین بار از مرز یک میلیون گواهی در سال عبور کرد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، «رضا جوادی‌نیا» معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا با اشاره به راه‌اندازی زیرساخت کلید عمومی در کشور، گفت:

«زیرساخت کلید عمومی در کشور بر اساس قانون تجارت الکترونیکی و آیین‌­نامه اجرایی ماده 32 این قانون در سال 1386 راه اندازی شد. مرکز ریشه کشور و اولین مرکز میانی (مرکز میانی وزارت صمت) در کشور در همان سال اول، ایجاد شده و شروع به کار کرد. در حال حاضر، چهار مرکز دولتی وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سه مرکز میانی خصوصی مجوز فعالیت خود را از شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی دریافت کرده‌اند.»

به گفته وی هم اکنون سامانه‌های بزرگ و ملی در کشور از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سامانه سفته و برات الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه­ تاییدیه مدارک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروژه پرونده الکترونیکی و نسخه الکترونیکی وزارت بهداشت و… در فرآیندها و تبادلات الکترونیکی خود از گواهی امضای الکترونیکی استفاده می‌کنند.

بنابر اعلام معاون امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا، از ابتدای راه­ اندازی زیرساخت کلید عمومی در کشور تا نیمه اسفندماه سال 1400، بالغ بر 2 میلیون و 400 هزار گواهی امضای الکترونیکی برای کاربران در سامانه‌های مختلف صادر شده است که از این تعداد حدود 770 هزار گواهی طی یک دوره 10 ساله در سال­ های 1389 تا 1398 صادرشده است:

«با تلاش­ های انجام گرفته در راستای تسهیل فرآیندهای صدور و تمدید گواهی الکترونیکی در سال‌های 1399 و 1400 و همچنین توسعه به کارگیری گواهی الکترونیکی در کشور و افزایش تعداد سامانه‌های مجهز به زیرساخت کلید عمومی، تعداد گواهی‌های صادره در این دو سال، رشد قابل توجهی نسبت به دوره 10 ساله پیش از آن داشته است. تعداد 540 هزار گواهی در سال 1399 صادر شد که نسبت به گواهی­‌های صادر شده در سال 1398 بیش از 218 درصد رشد داشته است. این عدد در سال 1400 به صدور بیش از یک میلیون گواهی امضای الکترونیکی در زیرساخت کلید عمومی کشور رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نزدیک به 100 درصد رشد داشته است.»

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

جوادی‌نیا ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از امضای الکترونیکی، به مزایای آن اشاره کرده و گفت:

«از مزایای استفاده از امضای الکترونیکی در سامانه‌ها، می‌توان به حذف کاغذ و مراجعات حضوری به دستگاه‌‌های اجرایی اشاره کرد. به طور مثال در پروژه اعطای تسهیلات بانک ملی به کسب‌و‌کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا، صدور گواهی بر روی تلفن همراه متقاضیان (امضای همراه) صورت گرفت و اسنادی از قبیل قراردادها و سفته‌ها توسط متقاضیان به صورت الکترونیکی از طریق تلفن همراه‌شان امضا شد. از همین رو دیگر نیازی به چاپ نسخ کاغذی و مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها نبود. این امر علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ، حضور شهروندان در سطح شهر را به صورت چشمگیری کاهش داده و موجب شده تا گام بزرگی در راستای اجرای سیاست‌ها و پروتکل‌های بهداشتی برداشته شود.»

او در پایان با اشاره به تکالیف تعیین شده از سوی معاون اول رئیس جمهور برای دستگاه‌­های اجرایی در راستای راه­ اندازی سامانه جامع تجارت ایران و همچنین تکالیف تعیین شده در راستای توسعه دولت الکترونیک اعلام کرد دستگاه‌های اجرایی مختلف با همکاری مرکز تتا در حال تجهیز سامانه‌های خود به قابلیت به‌کارگیری امضای الکترونیکی هستند: «در همین راستا پیش‌بینی می‌­شود با اتمام فرآیند تجهیز و آغاز به‌کارگیری امضای الکترونیکی در این سامانه‌ها، در سال آینده نیز شاهد رشد قابل توجهی در تعداد گواهی‌های الکترونیکی صادره در کشور باشیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی