ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مک پرو
تکنولوژی

نسل جدید مک پرو احتمالا با ترکیب دو تراشه M1 اولترا به بازار می‌آید

مک پرو مجهز به اپل سیلیکون احتمالا در مسیر مک استودیو با تراشه M1 اولترا قدم خواهد شد. بر طبق گزارشی تازه، این یعنی اپل دو تراشه M1 اولترا را با هم ترکیب می‌کند تا ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰

مک پرو مجهز به اپل سیلیکون احتمالا در مسیر مک استودیو با تراشه M1 اولترا قدم خواهد شد. بر طبق گزارشی تازه، این یعنی اپل دو تراشه M1 اولترا را با هم ترکیب می‌کند تا یک تراشه قدرتمند با 40 هسته پردازشی بسازد.

یک منبع آگاه در توییتر به نام Majin Bu تصویر شماتیکی از پل اتصال‌دهنده دو تراشه M1 اولترا را به اشتراک گذاشته که قرار است پردازنده‌ای بسیار قدرتمند بسازد. او مدعی است این تراشه در ماه سپتامبر در مک پرو 2022 به کار گرفته می‌شود و نام مستعار آن Redfern است.

اگر این گزارش و تصویر آن درست باشد، اپل چهار تراشه M1 مکس را در قالب دو تراشه M1 اولترا به‌صورت پهلو به پهلو در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، در هر تراشه M1 اولترا یک پل وجود دارد که تراشه‌های M1 مکس را به هم وصل می‌کند و در نهایت یک پل هم دو تراشه M1 اولترا را به هم پیوند می‌دهد.

پل اتصال دو تراشه M1 اولترا

مک پرو محدودیت رم خواهد داشت

با این حال، ارتباط داخلی این تراشه‌ها محدودیت‌هایی خواهد داشت. اگر اپل فناوری‌های ارتباطی جدیدی معرفی نکند، ظرفیت رم به همان 128 گیگابایت مک استودیو محدود خواهد شد. کوپرتینویی‌ها در بخشی از رویداد Peek Performance خود اشاره کوتاهی به عرضه مک پرو با تراشه اپل سیلیکون داشتند و حالا فضا برای گمانه‌زنی در این مورد بازتر از قبل شده است.

پیش‌تر شایعه‌ای در خصوص استفاده از تراشه‌ای با هسته‌های بالا در مک پرو منتشر شده بود. آن گزارش می‌گفت قدرتمندترین کامپیوتر اپل می‌تواند با 20 یا 40 هسته پردازشی و 64 یا 128 هسته گرافیکی از راه برسد.

حالا اگر گزارش امروز درست باشد، تعداد هسته‌های مک پرو بعدی بسیار بیشتر از مدل فعلی خواهد بود. نسخه موجود با پردازنده اینتل Xeon W برابر 28 هسته پردازشی دارد. ولی در عوض می‌تواند رم بسیار بیشتری نسبت به تراشه اختصاصی اپل داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی