ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بررسی فسیل 330 میلیون ساله، از قدمت بالاتر اختاپوس‌ها نسبت به دایناسورها خبر می‌دهد

محققان قدیمی‌ترین نیای اختاپوس‌ها را با فسیل ۳۳۰ میلیون ساله‌ای در مونتانا پیدا کردند. آن‌ها متوجه شدند که این جانور میلیون‌ها سال پیش از چیزی که فکر می‌کردند، وجود داشته است؛ حتی قبل از دایناسورها! ...

محققان قدیمی‌ترین نیای اختاپوس‌ها را با فسیل ۳۳۰ میلیون ساله‌ای در مونتانا پیدا کردند. آن‌ها متوجه شدند که این جانور میلیون‌ها سال پیش از چیزی که فکر می‌کردند، وجود داشته است؛ حتی قبل از دایناسورها! این فسیل ۱۲ سانتی‌متری ۱۰ پا و هر کدام دو ردیف مکنده داشته و در خلیج‌های کم عمق استوایی زندگی می‌کرده است.

یافتن فسیل‌هایی با بافت نرم بسیار نادر است و در مکان‌های کمی پیدا می‌شوند. حالا این کشف بسیار هیجان‌انگیز است و قدمت اختاپوس‌ها را به قبل از دایناسورها برمی‌گرداند. این فسیل در ساحل بر گالچ (Bear Gulch) مونتانا کشف شد و در سال ۱۹۸۸ میلادی به موزه سلطنتی انتاریو (Royal Ontario Museum) اهدا شد.

با این حال، ده‌ها سال بدون بررسی باقی ماند و محققان فسیل‌های کوسه‌ها و سایر جانوران را بررسی می‌کردند. اما این فسیل ده پا توجه دیرینه‌شناسی را جلب کرد تا آن را بررسی کند. آن‌ها متوجه شدند که این فسیل ۱۲ سانتی‌متری متعلق به ۳۳۰ میلیون سال پیش است و میلیون‌ها سال قبل از دایناسورها زندگی می‌کرده است.

نیای مشترک اختاپوس و ماهی مرکب خون آشام

به علاوه، محققان متوجه شدند که این نیای اختاپوس شواهدی از کیسه جوهر اختاپوس‌های امروزی را دارد که برای دفاع از خود و دور کردن شکارچیان جوهری از خود پخش می‌کنند. این جانور که با نام «ومپیروپاد» (vampyropod) شناخته می‌شود، به احتمال زیاد نیای مشترک اختاپوس امروزی و ماهی مرکب خون آشام یا Vampire Squid است.

ماهی مرکب خون آشام

ماهی مرکب خون آشام جانوری دریایی است که به نظر می‌رسد نیای آن از ماهی مرکب‌ها به اختاپوس نزدیکتر باشد. قدیمی‌ترین ومپیروپاد شناخته شده قبلی متعلق به ۲۴۰ میلیون سال پیش بود و حالا این فسیل جدید به میلیون‌ها سال پیش از آن نیز برمی‌گردد.

محققان نام این فسیل را به افتخار رئیس جمهور وقت ایالات متحده، جو بایدن، Syllipsimopodi bideni گذاشتند. آن‌ها دلیل این نامگذاری را احترام به الویت‌های علمی و تحقیقاتی این رئیس جمهور اعلام کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی