لایحه قانونی شدن رمزارز در اوکراین توسط رئیس جمهور این کشور امضا شد

لایحه قانونی شدن رمزارز در اوکراین توسط رئیس جمهور این کشور امضا شد

با تصویب لایحه‌ای که اخیرا توسط «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین امضا شده، قرار است فعالیت حوزه رمزارز به زودی در این کشور قانونی شود. طبق توییت وزارت ترادیسی دیجیتال اوکراین از این به بعد تمامی صرافی‌های داخلی و خارجی کریپتوکارنسی اجازه فعالیت در این کشور را خواهند داشت.

بنا بر اخبار اعلام شده شرکت‌های این حوزه به زودی قادر خواهند بود تا در بانک‌های اوکراینی حساب نیز افتتاح کنند. وزارت ترادیسی دیجیتال اوکراین طی بیانیه‌ای در رابطه با امضای لایحه مذکور اعلام کرد:

«امضای این قانون توسط رئیس جمهور قدم مهم دیگری در جهت شفاف‌سازی حوزه رمزارز و راه‌اندازی بازاری قانونی برای دارایی‌های مجازی در اوکراین به شمار می‌رود.»

گفتنی است که از زمان شروع جنگ میان روسیه و اوکراین مردم سراسر دنیا مبلغ تخمینی 100 میلیون دلار را در قالب رمزارز به ارتش این کشور، گروه‌های امدادی، هکرها و شهروندان عادی اوکراین اهدا کرده‌اند.

تصویب لایحه قانونی شدن رمزارز در اوکراین

حوزه رمزارز تا پیش از تصویب این قانون در اوکراین به شکلی بود؟

حوزه رمزارز در اوکراین تا پیش از این از نظر فنی غیرقانونی محسوب نمی‌شد و مبالغ اهدا شده به این کشور در کنار پیشگام بودن اوکراین برای پذیرش کریپتوکارنسی مدرکی بر این ادعا تلقی می‌شود. با این وجود دارندگان دارایی‌های دیجیتال اوکراینی کم و بیش در بخش خاکستری قانون فعالیت می‌کردند و برای مثال مردم یا شرکت‌های اوکراینی نمی‌توانستند مالکیت رمزارزی داشته باشند و یا به معامله آن بپردازند.

طی چند سال اخیر افزایش چشمگیر جرائم مرتبط با کریپتوکارنسی و پولشویی در اوکراین و اروپای شرقی نهایتا دولت این کشور را بر آن داشت تا ورودی قانونمند به این حوزه داشته باشد.

لازم به ذکر است که این لایحه تازه تصویب شده در کنار ایجاد چهارچوبی قانونی برای بازار درحال شکوفایی رمزارز اوکراین، همچنین بانک ملی اوکراین و کمیسیون ملی بورس و اوراق بهادار این کشور را ملزم می‌کند که به عنوان تنظیم‌کنندگان این بازار نیز ایفای نقش کنند.

این امر همچنین می‌تواند در کنار کمک به اقتصاد جنگ‌زده این کشور، راه تصویب ضوابط و قوانین مالیاتی بیشتری را در بازار رمزارز هموار کند و قانونمند‌سازی این حوزه را در اوکراین گسترش دهد.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.